Tożsamość kresowa dzisiaj – nostalgia czy żywa kultura?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 10:00
W okresie I Rzeczpospolitej pojęcie Kresów oznaczało dalekie, wschodnio-południowe pogranicze, w PRL-u oficjalnie uchodziły ona za ziemie utracone. Czym były Kresy? Czym są obecnie dla Polaków?
Audio
  • Jak bardzo oddaliliśmy się od Kresów? (My, Polacy/Trójka)
Prezydent RP Ignacy Mościcki w samochodzie opuszcza strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza. Widoczni także m.in.: adiutant prezydenta RP rtm. Wacław Calewski (siedzi obok kierowcy), gen. Mieczysław Norwid-Neugebauer (siedzi obok prezydenta)
Prezydent RP Ignacy Mościcki w samochodzie opuszcza strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza. Widoczni także m.in.: adiutant prezydenta RP rtm. Wacław Calewski (siedzi obok kierowcy), gen. Mieczysław Norwid-Neugebauer (siedzi obok prezydenta)Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Pytania te zadaliśmy reżyserowi Januszowi Majewskiemu, Krzysztofowi Masłoniowi – krytykowi literackiemu oraz Wojciechowi Stanisławskiemu, historykowi. 

Boleję nie nad tym, że stosunek młodego pokolenia do Kresów jest taki, a nie inny. Widzę, że młodzi ludzie są nimi mało zainteresowani, przynajmniej obecnie. Pogodziłbym się z tym, gdyby nie to, że odcinamy pewną część kultury i wiedzy. Tu zwyczajnie potrzebna jest propedeutyka, żebyśmy nie pogłupieli mówił Krzysztof Masłoń.

 – Tych Kresów jest rzeczywiście wiele. Kresy są trochę jak cebula, którą się obiera. To taka blaknąca przynależność. Nasza historia z Kresami, nasza kresowa nostalgia zaczyna się w XVII wieku, po rozejmie andruszowskim. Jak pisał Miłosz w wierszu "Orsza zła stacja", cofamy się na Zachód od XVI wieku i te kolejne warstwy nostalgii pozostają – dodał Wojciech Stanisławski.

Czy Kresy były rzeczywistą ostoją polskości czy raczej literackim konstruktem?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Janusz Majewski (reżyser), Krzysztof Masłoń (krytyk literacki, publicysta), Wojciech Stanisławski (historyk, publicysta)
Data emisji: 10.08.2019
Godzina emisji: 9.10

kr/gs

Czytaj także

Modernizacja Kresów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 11:22
Kolejną audycję z cyklu "Świat Kresów" poświęciliśmy niedawno wydanej książce "Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II Rzeczpospolitej" Agnieszki Rybak i Anny Smólki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie zabytki na dawnych Kresach

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 19:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" opowiadamy o wybranych obiektach polskiego dziedzictwa pozostawionego na dawnych Kresach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest współczesna tożsamość Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 10:00
Sierpień to w tym roku ciekawy miesiąc, który rozpoczyna się od 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, a kończy w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W pierwszym wydaniu "My, Polacy" przyjrzymy się temu pierwszemu wydarzeniu.
rozwiń zwiń