X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepewna tożsamość mieszkańców Ziem Odzyskanych

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 10:00
Kilka dni przed 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej rozmawialiśmy o ziemiach Dolnego Śląska i Pomorza, ziemiach, które w PRL-owskiej propagandzie miały nam wynagrodzić ziemie utracone. 
Audio
  • Jak kształtuje się tożsamość na Ziemiach Odzyskanych? (My, Polacy/Trójka)
Wrocław po II wojnie światowej
Wrocław po II wojnie światowejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czy tożsamość pionierów Ziem Odzyskanych wciąż ma wpływ na myślenie urodzonych na Dolnym Śląsku? Jak ta kształtuje się w przypadku Pomorzan? Kiedy zaczęło się odkrywanie niemieckiej przeszłości Wrocławia? Na te pytania odpowiedzieli nasi goście.

– Tożsamość pionierów dzisiaj już nie jest widoczna. Nasi dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z różnych stron. Ciężko jest określić tożsamość Wrocławia – mówił Antoni "Bleiz" Nowosad, raper.

– Na początku należy zastanowić się, czym właściwie jest tożsamość. Można mówić o tożsamości jako czymś, co jest tożsame z czymś innym, np. o danym regionie, który jest tożsamy z całą Polską, ale możemy też zapytać, czy ludzie utożsamiają się z danym miejscem, w moim przypadku ze Słupskiem. W Polsce ciekawe jest to, że u nas nie ma takiego mocnego przywiązania do ziemi, nie ma czegoś takiego jak Heimat. W wierszyku "Kto Ty jesteś? – Polak mały" pytamy "kim jesteś?" a nie "skąd jesteś?". To jest bardzo mocne, przynajmniej w moim dorastaniu na Pomorzu, że ja jestem z Polski. Na tym musimy wszystko budować – tłumaczyła Daria Hübner, filozofka z "Klubu Jagiellońskiego".

– Wychowywałem się w poczuciu, że po prostu jestem Polakiem. W moich latach dziecięcych i młodzieńczych ta tożsamość regionalna w zasadzie nie istniała. Dopiero po ponownym odzyskaniu niepodległości w 1989 roku powoli zaczęło się mówić, że jesteśmy też częścią lokalnej wspólnoty – dodał Przemysław Borkowski – pisarz i członek "Kabaretu Niemoralnego Niepokoju".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Przemysław Borkowski (pisarz, członek "Kabaretu Niemoralnego Niepokoju"), Daria Hübner (filozofka, "Klub Jagielloński"), Antoni "Bleiz" Nowosad (raper, właściciel wydawnictwa muzycznego "Grill-Funk")
Data emisji: 24.08.2019
Godzina emisji: 9.10

kr/ml

Czytaj także

Powstanie Warszawskie – Jan Ołdakowski opowiada o obchodach 75. rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:29
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedział nam o najważniejszych wydarzeniach towarzyszących 75. rocznicy zbrojnego zrywu w stolicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń