Niepewna tożsamość mieszkańców Ziem Odzyskanych

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 10:00
Kilka dni przed 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej rozmawialiśmy o ziemiach Dolnego Śląska i Pomorza, ziemiach, które w PRL-owskiej propagandzie miały nam wynagrodzić ziemie utracone. 
Audio
  • Jak kształtuje się tożsamość na Ziemiach Odzyskanych? (My, Polacy/Trójka)
Wrocław po II wojnie światowej
Wrocław po II wojnie światowejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czy tożsamość pionierów Ziem Odzyskanych wciąż ma wpływ na myślenie urodzonych na Dolnym Śląsku? Jak ta kształtuje się w przypadku Pomorzan? Kiedy zaczęło się odkrywanie niemieckiej przeszłości Wrocławia? Na te pytania odpowiedzieli nasi goście.

– Tożsamość pionierów dzisiaj już nie jest widoczna. Nasi dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z różnych stron. Ciężko jest określić tożsamość Wrocławia – mówił Antoni "Bleiz" Nowosad, raper.

– Na początku należy zastanowić się, czym właściwie jest tożsamość. Można mówić o tożsamości jako czymś, co jest tożsame z czymś innym, np. o danym regionie, który jest tożsamy z całą Polską, ale możemy też zapytać, czy ludzie utożsamiają się z danym miejscem, w moim przypadku ze Słupskiem. W Polsce ciekawe jest to, że u nas nie ma takiego mocnego przywiązania do ziemi, nie ma czegoś takiego jak Heimat. W wierszyku "Kto Ty jesteś? – Polak mały" pytamy "kim jesteś?" a nie "skąd jesteś?". To jest bardzo mocne, przynajmniej w moim dorastaniu na Pomorzu, że ja jestem z Polski. Na tym musimy wszystko budować – tłumaczyła Daria Hübner, filozofka z "Klubu Jagiellońskiego".

– Wychowywałem się w poczuciu, że po prostu jestem Polakiem. W moich latach dziecięcych i młodzieńczych ta tożsamość regionalna w zasadzie nie istniała. Dopiero po ponownym odzyskaniu niepodległości w 1989 roku powoli zaczęło się mówić, że jesteśmy też częścią lokalnej wspólnoty – dodał Przemysław Borkowski – pisarz i członek "Kabaretu Niemoralnego Niepokoju".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Przemysław Borkowski (pisarz, członek "Kabaretu Niemoralnego Niepokoju"), Daria Hübner (filozofka, "Klub Jagielloński"), Antoni "Bleiz" Nowosad (raper, właściciel wydawnictwa muzycznego "Grill-Funk")
Data emisji: 24.08.2019
Godzina emisji: 9.10

kr/ml

Czytaj także

Powstanie Warszawskie – Jan Ołdakowski opowiada o obchodach 75. rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:29
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedział nam o najważniejszych wydarzeniach towarzyszących 75. rocznicy zbrojnego zrywu w stolicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń