Jak Polaków ukształtowała ciągła walka o przetrwanie?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 10:00
– Milan Kundera twierdził, że mały naród to taki, którego istnienie może zostać w każdej chwili zakwestionowane i który o tym wie – mówił w ostatniej audycji z cyklu "My, Polacy" Michał Płociński. 
Audio
  • Czy ciągłe zrywy wpłynęły na naszą polskość? (My, Polacy/Trójka)
Obchody 108 rocznicy powstania listopadowego - Dzień Podchorążego w Warszawie
Obchody 108 rocznicy powstania listopadowego - "Dzień Podchorążego" w WarszawieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czy czujemy się takim narodem i dlatego byliśmy gotowi walczyć w każdej chwili? W jakim stopniu doświadczenie ciągłych zrywów, niepewności o własne przetrwanie i niepodległość, jest charakterystyczne dla naszego kraju? 

– Jak się prześledzi losy Polaków od powstania listopadowego do powstania II Rzeczypospolitej, to się okaże, że zrywy trwały nieustająco. Polaków w bardzo dużej mierze kształtowała ciągła walka i ciągłe ofiary. W dużej mierze jesteśmy zbudowani na ofiarach, na ich czczeniu, na oddawaniu hołdu – mówił Wacław Holewiński, pisarz i działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Robert Kostro (historyk, publicysta, dyrektor Muzem Historii Polski), Wacław Holewiński (pisarz, działacz opozycji demokratycznej w PRL), Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 1.09.2019
Godzina emisji: 9.11

kr/gs

Czytaj także

Powstanie Warszawskie – Jan Ołdakowski opowiada o obchodach 75. rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:29
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedział nam o najważniejszych wydarzeniach towarzyszących 75. rocznicy zbrojnego zrywu w stolicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń