Wielkanoc w Jerozolimie 2000 lat później

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 05:00
W Wielki Czwartek myśli wszystkich chrześcijan wędrują do Jerozolimy, gdzie rozegrały się wydarzenia, które zmieniły losy świata.
Audio
Jerozolima
JerozolimaFoto: Rostislav Ageev/Shutterstock.com

W wielkoczwartkowej audycji w roku 2018, korzystając z magii radia, przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni do historycznych miejsc związanych z męką Jezusa Chrystusa. Dwa lata później, udaliśmy się w tę podróż ponownie.

– Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Niedziela Zmartwychwstania są w Jerozolimie świętowane na różne sposoby. Gdy będąc tam w czasie Wielkanocy spojrzymy w niebo, naszym oczom ukaże się Księżyc w pełni. Jest to moment historycznie uzasadniony, żeby świętować mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, które wydarzyły się właśnie w pierwszą wiosenną pełnię Księżyca. Mamy więc historyczne i astronomiczne odniesienie do tego wydarzenia – mówi Ryszard Montusiewicz, były korespondent Radia Watykańskiego i Polskiego Radia, który wiele lat spędził w Izraelu.

– W Ziemi Świętej są różne miejsca powiązane z wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat. Są takie, co do których mamy pewność, że wydarzyły się tam konkretne rzeczy. Są takie, gdzie prawdopodobnie tak się stało. I są te nieprawdopodobne. Te ostatnie to miejsca, gdzie mimo braku potwierdzenia, prowadza się turystów. Nie znamy pewnych lokalizacji w Nazarecie. Domyślamy się, gdzie był dom Świętej Rodziny, dom Marii Magdaleny. Trudno dziś w sposób dokładny wytyczyć trasę Drogi Krzyżowej. Pewne miejsca są uznawane ze względu na tradycje. Są różne przekazy historyczne, które pomagają nam ustalić lokalizację np. Grobu Pańskiego – tłumaczą goście audycji. – Pewna logika i oparcie o Pismo Święte podpowiadają, że grób, który Józef z Arymatei oddał Jezusowi, jest niedaleko Golgoty, więc to wszystko się ze sobą pokrywa, wskazując konkretne miejsca – dodaje ks. Radosław Glimasiński.

Wielkanoc jest obchodzona zgoła inaczej w Jerozolimie niż w Polsce. Na czym polegają owe różnice? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Ryszard Montusiewicz (wieloletni korespondent Radia Watykańskiego i Polskiego Radia w Izraelu), ks. Radosław Glimasiński (członek zgromadzenia Zmartwychwstańców)
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 04.05

ml/mk

Czytaj także

Tak wygląda dziś miejsce Drogi Krzyżowej w Jerozolimie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 19:17
Marcin Gutowski odwiedza w Jerozolimie miejsca, którymi 2000 lat temu wiodła Droga Krzyżowa Chrystusa. Jak dziś wyglądają stacje tej drogi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanoc to synonim przemiany

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 12:22
I w nas mogą zmartwychwstać zapomniane uczucia, młodzieńczy optymizm, zrozumienie, fantazja. Ale te kilka dni przed świętami może warto wyjść ze swojej strefy komfortu, dotknąć bolesnych miejsc, tego, co szorstkie i delikatne.
rozwiń zwiń