Sztuczna inteligencja: zagrożenie czy pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 08:00
Współcześnie, obecność sztucznej inteligencji w życiu nikogo nie dziwi: na co dzień korzystamy z pomocy wirtualnych asystentów, którzy coraz lepiej znają nasze potrzeby. Czy faktycznie stanowi to dla nas zagrożenie?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Phonlamai Photo

– Sztuczna inteligencja pojawia się w naszym życiu prawie wszędzie: to, że wśród otrzymanych maili możemy wyszukać mail od konkretnej osoby, jest formą algorytmu. Banki, ubezpieczyciele oceniają nas i nasza zdolność kredytową z pomocą algorytmów – tłumaczy dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema.


Posłuchaj
04:32 2020_09_18 07_51_05_PR3_Sztuczna_inteligencja.mp3 Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji, czy może zagrozić człowiekowi? (Do Trójki zaprasza Michal Kirmuć)


– Miejscem, w którym najczęściej dzisiaj spotykamy z działaniem algorytmów sztucznej inteligencji jest internet – mówi Paweł Elleri z Zespołu Prawniczego LexDigital. – Portale z których korzystamy dobierają informacje wg naszych wcześniejszych zachowań i preferencji – dodaje.

Czy sztuczna inteligencja nas wyleczy?/YouTube Nauka. To lubię


– Każda technologia, także sztuczna inteligencja ma biała i czarną stronę: możemy ją wykorzystać bardzo dobrze, ale i bardzo źle. Znamy przykłady sztucznej inteligencji, która gromadzi dane na nasz temat i tworzy tzw. profil behawioralny, by nas spamować, podsyłać reklamy. A w najbardziej zaawansowanej wersji potrafi przewidzieć nasze zachowania i emocje – wskazuje dr Kawecki.

Sztuczna inteligencja (AI) - jak to działa?/YouTube Wydział Fizyki UAM


***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Grabarz
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 7.49

pr/ml

Czytaj także

Czy sztuczna inteligencja zbawi świat?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 07:20
– To nie jest tak, że z dnia dzień świat stanie się zupełnie inny i znikną wszystkie problemy – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W walce z epidemią fake-newsów. O inicjatywie "Fake Hunter"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 15:37
"Częste picie wody zwalcza koronawirusa", "W Polsce niedługo zabraknie żywności", "Warszawa niebawem zostanie zamknięta", "Cristiano Ronaldo przekształca sieć swoich hoteli w szpitale" – takie, niemające nic wspólnego z prawdą, informacje w ostatnich tygodniach zalewają internautów w Polsce i na całym świecie. Eksperci mówią już o infodemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak współczesne technologie organizują nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 22:00
Nowe technologie nieprzerwanie są rozwijane. Kolejne techniki zmuszają nas do poświęcenia naszego czasu choćby mediom społecznościowym. Nadchodzi epoka sztucznej inteligencji, czego przejawem jest ostatni artykuł opublikowany w "Guardianie". Autorem jest sztuczna inteligencja. 
rozwiń zwiń