Tragiczna końcówka sezonu w Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 07:00
W poniedziałek doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku w Tatrach. W rejonie Przełęczy Świdnickiej zginął turysta. To już czwarte tak tragiczne zdarzenie w tym sezonie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gubernat/ Shutterstock.com

– Trudno powiedzieć, co było przyczyną zdarzenia. Najdrobniejszy błąd, poślizgnięcie, może doprowadzić do tragedii – mówi zastępca naczelnika TOPR Edward Lichota.

To czwarty śmiertelny wypadek w Tatrach w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W środę 16 września turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci – najtrudniejszego szlaku w Tatrach Wysokich. Tydzień wcześniej w dwóch wypadkach zginęło dwoje turystów.


Posłuchaj
02:25 PR3_MPLS 2020_09_22-06-22-29.mp3 Tragiczny wypadek w Tatrach (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

"Trzeba zaplanować wycieczkę, sprawdzić prognozę pogody, dostosować się do aktualnych warunków panujących w górach i prognozy pogody" – apelowali po poniedziałkowej akcji ratownicy. Turyści udający się w góry muszą także pamiętać o zabraniu latarek, bo obecnie w górach szybko zapada zmrok. Istotna jest również realna ocena własnej kondycji i ewentualna rezygnacja z długich wypraw w razie gorszego samopoczucia.

– Można powiedzieć, że mamy przedłużenie sezonu. Pogoda jest bardzo ładna i sprzyja wędrówkom. Dużo ludzi, zwłaszcza w weekendy i, statystycznie, jeżeli turystów jest wielu, to i liczba wypadków wzrasta. Musimy zachować ostrożność. Zmiany temperatur, lokalnie występujące oblodzenie – to czynniki, na które trzeba zwracać uwagę – dodaje ratownik.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje, że od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów i bardzo zatłoczone. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Ratownicy TOPR apelują o zachowanie ostrożności i wybieranie tras adekwatnych do umiejętności i sił.

Youtube/Oizo pl

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 22.09.2020
Godzina emisji: 7.41

IAR/ml

Czytaj także

Maraton w czasie pandemii. Jak będzie wyglądać warszawska impreza?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:00
– My nawiązujemy w naszej tradycji to imprezy z 2020 roku, kiedy ratowaliśmy ciągłość tej imprezy. Bieg odbył się wtedy  w 11 pętlach, a trasa była znana tak naprawdę w przeddzień biegu wieczorem. Tutaj nie było takiego zamieszania, ale dużo podobieństw jest – ocenia Marek Tronina, dyrektor  Maratonu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nocne rozmowy z mistrzem, czyli Marcin Lewandowski w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 02:00
Gościem Programu 3 Polskiego Radia jest Marcin Lewandowski – lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich, brązowy medalista mistrzostw świata z Dohy na dystansie 1500 m., a także żołnierz Sił Zbrojny RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żeglowanie nocą, czyli Waldemar Heflich w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 02:00
Tym razem rozmawiamy z Waldemarem Heflichem, redaktorem naczelnym magazynu "Żagle", miłośnikiem i ekspertem żeglarskim.
rozwiń zwiń