Internetowa premiera V Koncertu Niepodległości "Westerplatte"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 17:28
Z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września odbyła się piąta odsłona Koncertu Niepodległości "Westerplatte". 30 września o godz. 20.00 odbyła się internetowa premiera tego koncertu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: shuttesrstock/Curioso.Photography

Narracja V Koncert Niepodległości "Westerplatte" ukazuje morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Koncertu rozpoczęło wspomnienie wygranej przez Mieszka I bitwy z saskim grafem Wichmanem i Wolinianami, która w 967 roku, po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza, a który poszerzył i umocnił Bolesław Krzywousty, obejmując swoim panowaniem Pomorze, od Gdańska po Szczecin i niemiecką dziś wyspę Rugia. Ukazał bitwy morskie toczone przez Rzeczpospolitą w 1463 roku na Zalewie Wiślanym, w 1627 roku pod Oliwą, a także wyprawy na Morze Czarne Kozaków zaporoskich, będących na żołdzie Rzeczypospolitej.


Posłuchaj
02:40 PR3_MPLS 2020_09_30-17-14-14.mp3 V Koncert Niepodległości "Westerplatte" w internecie (Do Trójki zaprasza Piotr Łodej)

 

Koncert odkrył tajemnice wypraw morskich z pomocą dla powstania listopadowego i styczniowego. Przypomniał rolę podwarszawskiego Modlina w historii polskiej marynarki, gdzie w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy port wojenny odrodzonej Rzeczypospolitej. Utworzono w nim zalążki przyszłych flotylli rzecznych – Wiślanej i Pińskiej, wybitnie zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Wydarzenie pokazało proces budowy polskiej gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Portu w Gdyni. Przedstawił szeroki zakres działań wojennych floty polskiej oraz służbę polskich marynarzy pod obcymi banderami, począwszy od bitew pod Cuszimą (1905) i pod Czarnobylem (1920), pod Wojny Obronnej 1939 roku, walkach pod Narwikiem i Bitwie o Atlantyk, aż po działania wojenne na Pacyfiku (1945). Zaakcentowała zasługi Armii Krajowej w walce z marynarką niemiecką.

Osobny wątek stanowiła opowieść o Eskadrze Lotniczej Flotylli Pińskiej, Morskim Dywizjonie Lotniczym i wkładzie polskich lotników w walce z niemieckimi U-Botami. Wspominała ona także marynarzy zamordowanych w trakcie zbrodni katyńskiej przez NKWD, a po wojnie przez komunistycznych zbrodniarzy z UBP. Na koniec opowiedziała historię morskich ucieczek z Polski Ludowej ze spektakularną ucieczką do Szwecji okrętu ORP Żuraw w 1951 roku oraz ucieczkę z PRL na Bornholm w 1953 roku myśliwca MIG-15. Ukazała też rolę Bałtyku jako kanału przerzutowego polskich organizacji podziemnych w okresie Stanu Wojennego.

W ciągu trzynastu lat pracy nad Koncertem Niepodległości jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazwali muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystując elementy muzyki klasycznej, etnicznej i elektronicznej, jazzu, rocka, reggae, bluesa, muzyki techno, house, poezji śpiewanej. W kompozycjach tych wykorzystywane są także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

V Koncert Niepodległości "Westerplatte" edycja "Dominium Maris"/Koncert Niepodległości

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 30.09.2020
Godzina emisji: 17.14

mat. prasowe/mk/kr

Czytaj także

Skąd pochodzą nasze barwy narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 00:00
Dlaczego w naszych barwach narodowych dominują czerwień i biel? Co symbolizują te kolory? Od kiedy towarzyszy nam biały orzeł na czerwonym tle? Na te i inne pytania odpowiada wyczerpująco Leszek Rodziewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć o tych, którzy dali nam wolność 

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 00:00
– To jest wspaniała praca, służba. To wreszcie wypełnianie powinności, które każdy z nas ma w sobie w stosunku do pokolenia, dzięki któremu jesteśmy wolni – zaznaczył w audycji Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Droga Marion – opowieści z Mazur"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 21:00
To była prawdziwa przygoda! Zaowocowała nietypowym słuchowiskiem dla "Sceny Teatralnej Trójki". W niedzielę 13 września przedstawiliśmy jego premierę. To zarazem druga premiera lata 2020.
rozwiń zwiń