Nowy certyfikat językowy dla przyjezdnych zza granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 16:59
Do tej pory wielu przyjezdnych zza granicy decydowało się na państwowy egzamin z języka polskiego. Jego uzyskanie było niezbędne w przypadku ubiegania się o prawo pobytu lub obywatelstwo. Fundacja Ambitna Polska proponuje wprowadzenie nowego systemu certyfikacji. Jak zapewniają inicjatorzy, dzięki zmianom, proces ubiegania się o dokument będzie prostszy, a sam egzamin sprawdzi praktyczne zastosowanie polszczyzny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Nowy certyfikat językowy to propozycja dla przyjezdnych, głównie w celach zarobkowych. – W Polsce mieszkają obecnie dwa miliony obcokrajowców. Większość z nich podjęła tutaj pracę. Niestety, poza egzaminem koniecznym do ubiegania się o obywatelstwo lub prawo pobytu, nie mamy standardów nauczania języka polskiego. Naszym celem jest stworzenie nowego systemu certyfikacji. Zyskaliśmy już zapewnienie uczelni wyższych oraz przedsiębiorców, że tego typu dokument będzie przez nich honorowany. Dzięki temu pracodawcy zyskają nowe narzędzie, by móc sprawdzić praktyczną znajomość języka u zatrudnianych osób – wyjaśniał Janusz Wdzięczak z fundacji Ambitna Polska. 


Posłuchaj
03:32 PR3_MPLS 2021_06_14-16-48-01_praktyczny_polski.mp3 "Praktyczny polski". Nowy certyfikat dla przyjezdnych zza granicy (Zapraszamy do Trójki)

 


"Praktyczny polski"

– Obecnie trwa Forum Języka polskiego. Jego najważniejszym punktem jest zaprezentowanie nowego systemu certyfikacji "Praktyczny polski". Od tej pory Łódź uchodzić będzie za stolicę nauki polszczyzny. To właśnie tam mieści się siedziba nowego systemu – zaznaczył. – Egzamin będzie wymagał innych umiejętności niż ten państwowy. Stawiamy mniejszy nacisk na znajomość zasad gramatyki. Chcemy skupić się głównie na praktycznych aspektach znajomości języka polskiego – dodał. 

– To program wspierany przez rząd. Jesteśmy w trakcie prac związanych z tworzeniem ustawy o cudzoziemcach. Dzięki niej uregulowana zostanie kwestia zatrudniania pracowników zza granicy przez polskich przedsiębiorców. Program certyfikujący pozwoli zyskać im pewność, że przyjmowana do pracy osoba dysponuje znajomością języka polskiego na poziomie, który pozwoli jej się swobodnie komunikować, wywiązywać z obowiązków służbowych oraz radzić sobie w czynnościach poza pracą. Naszym zdaniem to cenne narzędzie, które spotykało się z aprobatą ministerstwa – pokreślił Krzysztof Duda, doradca sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Radosław Wilczek
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 16.48

zch

Czytaj także

Polska na skraju rewolucji energetycznej. Co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:00
Europejski Zielony Ład to dokument przygotowany przez Komisję Europejską, który został zaakceptowany przez dwadzieścia siedem państw członkowskich. Inicjatywa zakłada wdrożenie rozwiązań, które do 2050 roku doprowadzą do zniwelowania emisji gazów cieplarnianych. Jak z energetyki opartej na węglu przejść na odnawialne źródła energii? Czy uda się nam ułożyć miks energetyczny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia i lockdown rozbijają małżeństwa!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 17:30
Pandemia mocno odcisnęła się na kondycji małżeństw. Jak wskazują badania Eurostatu, w wielu miejscach na świecie przyspieszyła trend rozwodowy: we Włoszech nawet o... 60 procent! Jak na tym tle wypada Polska?
rozwiń zwiń