Muzyczna uczta za nami. Znamy laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:01
Walce, polonezy, mazurki, etiudy, a w finale jeden z dwóch koncertów (e-moll lub f-moll) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń. W nocy poznaliśmy nazwiska laureatów.
Kyohei Sorita, Bruce Xiaoyu Liu oraz Katarzyna Popowa-Zydron
Kyohei Sorita, Bruce Xiaoyu Liu oraz Katarzyna Popowa-Zydron Foto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Czytaj też:
mid-konkurs chopinowski 1200.jpg
Reportaż: Jak przez lata zmieniał się Konkurs Chopinowski? [POSŁUCHAJ]

Eksperci zgodnie podkreślają, że poziom tegorocznego Konkursu Chopinowskiego był bardzo wysoki. O ostatecznych wynikach decydowały detale. W finale zaprezentowało się dwunastu pianistów, a jurorzy po długich dyskusjach zdecydowali się przyznać aż osiem nagród. Tę najważniejszą zdobył Kanadyjczyk, Bruce (Xiaoyu) Liu.


Posłuchaj
05:23 PR1_AAC 2021_10_21-07-44-22.mp3 Znamy laureatów XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Kochaj to, co robisz

W rozmowie z dziennikarzami Liu podkreślał, że w życiu najważniejsza jest miłość do tego, co robimy. - Jeśli twoja pasja jest dla ciebie ważna, po prostu to rób. Nie przejmuj się innymi, co mówią i co myślą. Podążaj za tym, czego naprawdę chcesz - uważa. Przewodnicząca składu sędziowskiego jest przekonana, że dokonano sprawiedliwego, choć niełatwego wyboru. - Wszyscy zasługują na to, by dalej wieść ożywione życie koncertowe - nie ma wątpliwości Katarzyna Popowa-Zydroń.

Jednocześnie zwraca uwagę, że repertuar, z którym mierzyli się uczestnicy, był niezwykle wymagający. - Chopin jest wiecznym wyzwaniem dla młodych pianistów i on "rośnie" razem z nimi. Podczas tej edycji, słuchaliśmy Chopina XXI wieku - uważa przewodnicząca jury XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Drugie miejsce - ex aequo – zdobyli Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita, zaś III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia.

YouTube/Chopin Institute

Niepowtarzalne doświadczenie

Wszyscy finaliści zgodnie przyznają, że udział w Konkursie Chopinowskim gwarantuje wyjątkowe i niepowtarzalne przeżycia. - Mam świadomość tego, że jest to niezwykłe zdarzenie, które przytrafia się raz w życiu. Jestem za to bardzo wdzięczny - przekonywał laureat szóstego miejsca, J J Jun Li Bui. Wydarzenie przyciągnęło prawdziwe tłumy melomanów. Przed każdą sesją, od rana formowały się kolejki osób pragnących zdobyć bilet lub wejściówkę.

Czytaj też:
Jakub Kuszlik fot. Wojciech Grzedziński.jpg
Tylko dla najlepszych! Nagrody Polskiego Radia za mazurki na Konkursie Chopinowskim

- Wyjątkowe talenty. Dzięki temu mamy tak fantastyczne przeżycia w tym roku. Najważniejsze, że Chopin to polska marka, znana na całym świecie - przyznawali ci, którym udało się zobaczyć i usłyszeć występy na żywo. A to nie koniec kulturalnych doznań. Przed nami trzy koncerty laureatów. Pierwszy już dziś, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, dwa kolejne w piątek i sobotę, w murach Filharmonii Narodowej. Transmisje w całości na antenie Programu II Polskiego Radia.

Zobacz też:

Polski akcent

Najwyżej ocenionym Polakiem był Jakub Kuszlik - zajął 4. miejsce. Zdobył również nagrodę Polskiego Radia w wysokości 5 tys. euro za najlepsze wykonanie mazurków. - To forma, która z pozoru pozbawiona jest szczególnych komplikacji, jednak wydaje mi się, że w niej objawia się artyzm pianisty. Dlatego naprawdę czuję się zaszczycony tym, że ta nagroda przypadła akurat mnie - mówił po ogłoszeniu wyników. W finałowej dwunastce znalazł się również Kamil Pacholec.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Daniel Wydrych, Krzysztof Świątek

Autor materiału: Dorota Piotrowska

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 7.44

mg

Czytaj także

"To było wielkie święto Muzyki!". Prezydent podziękował uczestnikom Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:19
Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego, Kanadyjczykowi Bruce'owi Xiaoyu Liu. Słowa uznania prezydent przekazał za pośrednictwem Twittera.
rozwiń zwiń