Wawrzyk: jeżeli proces zatwierdzania KPO przez KE będzie się przedłużał, będzie to podstawa do złożenia skargi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 07:57
- Będziemy mieli podręcznikowy przykład bezczynności KE, gdy zgodnie z prawem działanie powinno nastąpić - mówił o ryzyku wstrzymywania zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy Polski przez KE w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ zapytany został o ocenę rezolucji PE ws. Polski. Gość audycji zaznaczył, że "to jest rezolucja, więc nie ma żadnej mocy wiążącej dla nikogo". - To wyłącznie wyraz poglądów europosłów, a z drugiej strony nijak się mieści w kompetencjach PE, czy szerzej Unii Europejskiej - zaznaczył Piotr Wawrzyk.

"Działa ponad prawem"

- To ciało wyłącznie polityczne, działające wyłącznie pod dyktando bieżącej sytuacji politycznej, w tym przypadku w Polsce, nie miejmy złudzeń, tylko w Polsce. To  też ciało, które nie czuje się w żaden sposób ograniczone prawem, działa ponad prawem - mówił o PE wiceminister.

- Wraz z radykalizmem i oderwaniem od rzeczywistości w rezolucjach PE zanika też jego funkcja, to, że przestaje być ciałem, z którego decyzjami liczy się chociażby Komisja Europejska czy państwa członkowskie, Rada Europejska - stwierdził.

Morawiecki PE pap 1200.jpg
"Muszą być narzędzia reakcji, gdy instytucje UE przekraczają kompetencje". Premier podczas debaty w PE

Jak dodał, "to potwierdza to, o czym w samym PE mówił premier". - Mamy tendencję w instytucjach unijnych, by rozszerzać zakres swoich kompetencji, przekraczając to, co jest dla tych instytucji i dla całej UE przewidziane w traktatach - zaznaczył.

Skarga pierwszym etapem

Piotr Wawrzyk wśród nieuprawnionych działań instytucji unijnych wymienił przeciąganie decyzji ws. polskiego KPO.

- Jeżeli proces zatwierdzania KPO przez KE będzie się przedłużał, to będziemy mieli podręcznikowy przykład bezczynności KE, gdy zgodnie z prawem działanie powinno nastąpić, w konsekwencji będzie to podstawa dla Polski do złożenia skargi do Sądu UE, to pierwszy etap postępowania - zapowiedział.

- Żadnych przyczyn formalnych wstrzymania KPO nie ma, KE zresztą tego nie ukrywa, nie ma też takich możliwości. Nie ma wątpliwości co do treści, zapisów, funkcjonowania przyszłego KPO, więc przyczyny mają charakter ściśle pozaprawny, a jako takie pozwalają na złożenie skargi - wyjaśnił gość audycji.


Posłuchaj
22:04 PR1_SD_2021_10_22-07-15-00_for_media.mp3 Piotr Wawrzyk: jeżeli proces zatwierdzania KPO przez KE będzie się przedłużał, będzie to podstawa do złożenia skargi (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Wiśniewska free.jpg
Jadwiga Wiśniewska: KE winna być strażniczką traktatów, a sama daje przykład łamania praworządności

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Spór o praworządność. Mec. Piotr Andrzejewski: Polska opiera się na treści traktatów unijnych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:25
- Mamy do czynienia z pełzającym forsowaniem na przykładzie Polski odrzuconego przez narodowe referenda traktatu konstytucyjnego UE. Forsuje się odrzucone wtedy rozwiązania, które miały uczynić z państw członkowskich rodzaj landów jednego organizmu z jedną konstytucją, który byłby kierowany z Brukseli czy Berlina - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski - sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rezolucja nie ma w Polsce mocy prawnej". Kosma Złotowski o działaniach Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:52
- Rezolucja nie ma mocy prawnej ani w Polsce, ani nigdzie indziej. To jest tylko wyraz przekonań aktualnej większości w PE - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Kosma Złotowski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń