X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żywe Muzeum Lawendy, czyli jak zrealizować swoją bajkę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 14:14
15 czerwca w Kawkowie na Warmii ma zostać otwarte Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego, etnograficzny przystanek edukacyjny i warsztatowy. - Starałam się stworzyć swoją bajkę i zrealizować marzenie w realnym świecie - mówi w "Godzinie prawdy" pomysłodawczyni tego miejsca Joanna Posoch.
Audio
  • Żywe Muzeum Lawendy. Powrót do czasów minionych (Godzina prawdy/Trójka)
Joanna Posoch - pomysłodawczyni Lawendowego Pola
Joanna Posoch - pomysłodawczyni Lawendowego Pola Foto: youtube.com/JanJanWorks

- Zwykle tak bywa z bajkami, że muszą się długo dziać w czasie. Rośliny muszą urosnąć, a człowiek musi okrzepnąć - opowiada gość audycji Michała Olszańskiego. - Moim ukrytym marzeniem jest powołanie Żywego Muzeum Lawendy. Autorem idei jest Jacek Olędzki, etnolog z Uniwersytetu Warszawskiego. On jako pierwszy w Polsce wymyślił i zrealizował koncepcję Muzeum Żywego, w Murzynowie pod Płockiem. Muzeum ma być opowieścią wokół lawendy. Miejscem, gdzie etnologia spotyka się botaniką. Mam nadzieję na spotkanie dwóch światów: etnograficznego i lawendowego. To byłby eksperymentalny powrót do czasów minionych - opowiada Joanna Posoch.

/

 

Bohaterka "Godziny prawdy" po zakończeniu studiów etnograficznych w 1991 roku zaczęła pracę w firmie ubezpieczeniowej. Potem została jednym z pierwszych w Polsce brokerów. - Miałam przyjemne poczucie eksploracji nowego świata. Potem spotkał mnie jednak  typowy syndrom wypalenia zawodowego. Kiedy wydawało się, że jestem u progu kariery biznesowej, zaczęło mnie to męczyć - opowiada.

Joanna Posoch rzuciła pracę, ale los zaprowadził ją w zupełnie inne miejsce, niż miała w planach. - Pojechałam do znajomych na Warmię i opowiedziałam o kłopotach z poszukiwaniem działki pod Warszawą. Oni doradzili mi kupno ziemi w tamtym rejonie. Uwiódł mnie krajobraz: bardzo dużo nieba i dzikie łąki. Zaczęłam eksplorować tamtejszą przyrodę i wydawało mi się, że odkryłam swoje miejsce. To było w 1999 roku - dodaje.

Wszystkie audycje z cyklu "Godzina prawdy" znajdziesz TU<<<

- Przez rok nie miałam żadnych pomysłów na życie. Wtedy wymyśliłam lawendę. To było wyzwanie, bo nie miałam żadnych doświadczeń z tą rośliną. Na początek 300 krzaczków... Gdy stopniały śniegi, pokazały się zielone listki. To było cudowne - wspomina.

Następnie Joanna Posoch co roku poszerzała plantację. - Sąsiedzi polubili lawendę, zżyli się z nią, zaczęli brać ode mnie bukieciki. Pomyślałam, że mogę sprzedawać świeże bukiety wszystkim tym, którzy będą chcieli zobaczyć, jak wygląda plantacja.  Ale okazało się, że nie mogę się z tego utrzymać przez cały rok. Postanowiłam otworzyć gospodarstwo agroturystyczne - mówi. Joanna Posoch zdała sobie przy tym sprawę, że wykorzystuje lawendę zaledwie w kilku procentach. Okazuje się, że z rośliny można zrobić wino, słodki syrop, olejki eteryczne, bukiety, ekologiczny krem do ciała czy zapachy do szaf.

Pomysłodawczynię można wesprzeć w jej wysiłkach zmierzających do stworzenia Lawendowego Muzeum Żywego. Więcej informacji znajdą Państwo na portalu Polakpotrafi.pl . - Coraz więcej ludzi wpłaca "cegiełki" i chce być współautorami Muzeum. Na razie brakuje około połowy potrzebnej sumy - dodaje Joanna Posoch.

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek o godz. 12.05.

(mp/ei)

Czytaj także

Walka z demonem anoreksji. "Czułam się gorsza niż rówieśniczki"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 15:14
- Anoreksja zaczęła mną władać.To jest demon. Duch, który zaczyna odzywać się w nas. Żyje w nas i nami rządzi - opowiadała w "Godzinie prawdy" Karolina Otwinowska. To autorka dwóch książek, studentka psychologii, która stoczyła zwycięską walkę z anoreksją i bulimią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ultramaratończyk: dla mnie wzorem w biegu jest wilk

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 21:00
- Zaczęło się od maratonu w Warszawie. Usłyszałem o nim w telewizji i pomyślałem, że spróbuję. Planowałem pobiec tylko raz, ale ta atmosfera, która panuje na maratonie: biegnie wielu ludzi, wszyscy walczą ze swoimi słabościami - to mnie wciągnęło - opowiada w "Godzinie prawdy" ultramaratończyk Piotr Kuryło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wroniszewski: autyzm? To już epidemia!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 23:00
Pieniądze zbierane na naszej antenie w ramach akcji "Święta bez granic" trafiły do fundacji SYNAPSIS. Będą wykorzystane na diagnozę i leczenie autyzmu. Założyciel organizacji - dr Michał Wroniszewski - był gościem audycji "Godzina prawdy".
rozwiń zwiń