X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czesław Marchaj: ciężkie przeżycia to test dla inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 23:00
To pierwszy taki wypadek w historii audycji. Zapraszamy na spotkanie z gościem, który w "Godzinie prawdy" pojawia się po raz drugi. Po pierwszym spotkaniu z żeglarzem Czesławem Marchajem dostaliśmy wiele maili i telefonów, by ponownie posłuchać historii jego życia.
Audio
  • Czesław Marchaj: spotkałem niezmiernie ciekawych ludzi (Godzina prawdy/Trójka)
II Ogólnopolskie Zimowe Regaty Żeglarskie Barbórka 69. Czesław Marchaj jest autorem znanego podręcznika Teoria żeglowania.
II Ogólnopolskie Zimowe Regaty Żeglarskie "Barbórka 69". Czesław Marchaj jest autorem znanego podręcznika "Teoria żeglowania".Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

- Dziwi mnie, skąd takie zainteresowanie moimi, raczej smutnymi, przygodami. Muszę powiedzieć, że mnie ciężkie przygody nie przerażają, bo dają możliwość użycia inteligencji, by jakoś wyjść z opresji. Jak dotąd mi się udawało. Szczęśliwie po drodze spotykałem niezmiernie ciekawych ludzi, których nigdy normalnie bym nie spotkał - opowiada Czesław Marchaj.

Ma 96 lat i życiorys, którym mógłby obdzielić kilka osób>>>

Bohater "Godziny prawdy" urodził się 9 lipca 1918 roku w Słomnikach. Skończył studia filozoficzne, zdobył także tytuł inżyniera. W czasie II wojny światowej ukończył podchorążówkę ZWZ-AK. Wykonywał  zadania wywiadowcze dla AK. Był też aresztowany przez gestapo.

Wszystkie audycje z cyklu "Godzina prawdy" znajdziesz TU<<<

W 1949 roku został aresztowany za próbę ucieczki do Szwecji. Siedział w areszcie przez półtora roku, do czerwca 1951 roku. Po odzyskaniu wolności poświęcił się m.in. swojej pasji żeglarskiej. W latach 50. i 60. reprezentował Polskę w zawodach w żeglarskiej klasie Finn. Wydany przez niego podręcznik "Teoria żeglowania” jest podstawą nauki dla żeglarzy na całym świecie. Oprócz tego jest autorem ponad 60 publikacji naukowych i kilku książek. W roku 1970 otrzymał w Wielkiej Brytanii azyl polityczny. - Miałem znakomite możliwości pracy, zdobyłem wysokie odznaczenia, dwa medale za wybitne osiągnięcia naukowe - opowiada.

Czesław Marchaj pracował też na Wydziale Aerodynamicznym Uniwersytetu w Southampton. Należy do brytyjskiego Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Okrętowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek o godz. 12.05.

(mp, ei)

Czytaj także

Nie żyje wybitny polski historyk prof. Władysław Andrzej Serczyk

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:05
Od 1997 roku profesor był związany najpierw z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, później z Uniwersytetem Rzeszowskim, który współtworzył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 13:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina Mateusz Wyrwich, badacz najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W PRL Dzień Kobiet miał dwa oblicza: poważne i erotyczne

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:41
Opowiadając o obchodach 8 marca w PRL Krystyna Kofta zwracała uwagę, że w zakładach pracy uroczystości składały się z dwóch części. - Podczas oficjalnej, z przemówieniami, kobietom wręczano kwiaty. Podczas nieformalnej alkohol lał się strumieniami i dochodziło do różnych ekscesów, jak byśmy dzisiaj powiedzieli - przyznaje pisarka.
rozwiń zwiń