Jacek Jakubowski: bunt, byle konstruktywny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 14:25
Terapeuta Jacek "Jac" Jakubowski przez lata zajmował się pracą z trudną młodzieżą, jednocześnie buntując się przeciw systemowi.
Audio
  • Jacek Jakubowski: bunt, byle konstruktywny (Godzina prawdy/Trójka)
Jacek Jac Jakubowski jako szef Szkolnego Ośrodka Socjoterapii uczył ludzi jak być szczęśliwym, wolnym i kreatywnym człowiekiem
Jacek Jac Jakubowski jako szef Szkolnego Ośrodka Socjoterapii uczył ludzi jak być szczęśliwym, wolnym i kreatywnym człowiekiemFoto: archiwum Grupy TROP

Jacek Jakubowski zajmował się w życiu bardzo wieloma rzeczami - był dyrektorem szkoły, terapeutą i społecznikiem, prowadził własny biznes, a w młodości był hipisem. - Wyprowadziłem się z domu, zapuściłem długie włosy i powiedziałem: teraz będę hipisował i odrzucam was, mieszczaństwo, w ogóle wszystko odrzucam - mówił w rozmowie z Michałem Olszańskim. Po wyprowadzce z domu, w grupie hipisowskiej zaczął się opiekować kolegami, którzy mieli problemy z narkotykami. - To zaczynało być groźne, nie było żartów - wspominał.

Niedługo potem Jacek Jakubowski uczestniczył w powoływaniu do życia ośrodka socjoterapii. - Tam była muzyka, granie, happeningi, malowanie. W pewnym momencie zauważyliśmy, że nasze dzieciaki zaczynają być wyrzucane ze szkoły. Przestawały już ćpać, ale nie chciały się ładnie ostrzyc i przystosować. A myśmy uważali, że przystosowanie nie jest żadną wartością, jest wręcz patologią - powiedział w studiu Trójki.

Gość Michała Olszańskiego był także szefem Szkolnego Ośrodka Socjoterapii. Uczył jak być szczęśliwym, wolnym i kreatywnym człowiekiem. Uważał, że można się buntować, oby konstruktywnie. Dziś pracuje jako coach - i jak sam mówi, cały czas od wielu, wielu lat robi to samo, tylko świat się zmienia. W audycji opowiada, dlaczego najważniejsze są relacje międzyludzkie oraz o misji jego rodzinnej działalności.

***

Tytuł audycji: Godzina Prawdy
Prowadził:
Michał Olszański
Gość: Jacek "Jac" Jakubowski (terapeuta, coach, były szef warszawskiego Szkolnego Ośrodka Socjoterapii)
Data emisji: 16.01.2015
Godzina emisji: 12.05

(fbi, ei)

Zobacz także

Czytaj także

DDA - o alkoholizmie z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 22:23
O swoim życiu w audycji "Godzina prawdy" opowiadają Małgorzata i Magdalena - córki alkoholika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Miller: nie pomagam ludziom, ja im towarzyszę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:33
Siedzą w zaciszu gabinetów. W sposób profesjonalny pomagają innym ludziom. Nazywani są nawet zawodowymi "pomagaczami". Oficjalnie mówi się o nich psychoterapeuci. Na ogół unikają rozgłosu, ale są tacy, którzy lubią światło jupiterów, kamery i mikrofony. Należy do nich Katarzyna Miller, gość audycji "Godzina prawdy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapsyda Kobro wygrała z rakiem. "To był kosmos"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 15:00
- Zaczęłam się gorzej czuć. Tłumaczyłam sobie, że to przemęczenie. Potem straciłam przytomność, trafiłam do szpitala - wspomina Kapsyda Kobro. Po badaniach postawiono diagnozę - białaczka limfatyczna przewlekła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To nieprawda, że liczy się efekt

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 13:00
Doskonalimy się za wszelką cenę. Niestety często robimy to nie dla własnego rozwoju czy poprawy więzi z innymi, ale po to, by więcej zdobyć, kupić, sprzedać...
rozwiń zwiń