Zbigniew Paliwoda - rozbił więzienie i przeszedł przez piekło

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 16:00
- Ja sam nie wiem, jak to można wytrzymać... - mówi o okresie swojej niewoli Zbigniew "Jur" Paliwoda, ostatni żyjący uczestnik spektakularnej akcji rozbicia ubeckiego więzienia.
Audio
  • Zbigniew Paliwoda opowiada Michałowi Olszańskiemu o rozbiciu ubeckiego więzienia w Krakowie i o późniejszym okresie niewoli (Godzina prawdy/Trójka)
Zbigniew Paliwoda - żołnierz AK, który za udział w rozbiciu więzienia im. św. Michała w Krakowie zapłacił bardzo wysoką cenę
Zbigniew Paliwoda - żołnierz AK, który za udział w rozbiciu więzienia im. św. Michała w Krakowie zapłacił bardzo wysoką cenęFoto: Screen z filmu "Rozbić więzienie UB"/YouTube

Zbigniew Paliwoda (pseudonim Jur) wziął udział w akcji rozbicia zakładu karnego im. św Michała w Krakowie, mimo że był wtedy jeszcze nastolatkiem. Partyzantom z batalionu "Ognia" udało się odbić 64 działaczy antykomunistycznych. Zrobili to w biały dzień, przy współpracy z więzienną strażniczką.

Żołnierze wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

To, co rozmówca Michała Olszańskiego przeszedł potem, jest trudne do wyobrażenia. - Nie miałem nawet 17 lat, gdy byłem aresztowany. Jak wyglądało więzienie? Proszę sobie wyobrazić, że wchodzi pan do małej, wąskiej ubikacji i ja panu oświadczam, że nie wyjdzie pan z tej ubikacji przez pół roku... - zaczyna swoją wstrząsającą opowieść Zbigniew Paliwoda.

***

Tytuł audycji: Godzina Prawdy
Prowadził:
Michał Olszański
Gość: Zbigniew "Jur" Paliwoda
Data emisji: 27.03.2015
Godzina emisji: 12.05

fbi/ei

Czytaj także

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 14:07
Kazimierz Piechowski z trzema kolegami dokonał w 1942 roku rzeczy niemożliwej. - Zagrałem na tym, że Niemcy mieli się ponad wszystkich i uznali, że głupi więźniowie nic nie mogą wymyślić - opowiadał w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapsyda Kobro wygrała z rakiem. "To był kosmos"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 15:00
- Zaczęłam się gorzej czuć. Tłumaczyłam sobie, że to przemęczenie. Potem straciłam przytomność, trafiłam do szpitala - wspomina Kapsyda Kobro. Po badaniach postawiono diagnozę - białaczka limfatyczna przewlekła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci przez władzę i historię

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 00:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska, mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec, została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina historyk Mateusz Wyrwich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Samsonowicz: bez pamięci nas nie ma

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 15:30
Mówi o sobie, że jest z "pokolenia, które przeżywało szczęśliwy okres tylko do 1 września 1939 roku, a potem zaczęły się schody, nieraz bardzo strome i niebezpieczne, nawet dla ostrożnego piechura". Między innymi o swojej życiowej wędrówce pod górę mówił w Trójce.
rozwiń zwiń