Krystyna Budnicka: nie byliśmy podobni do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 13:00
– Słuchacze zawsze namawiali mnie, by zapraszać ludzi urodzonych jeszcze przed wojną. Te opowieści są świadectwem minionego czasu – mówił Michał Olszański, zapraszając na drugą już wakacyjną powtórkę audycji "Godzina prawdy", której bohaterką była Krystyna Budnicka, polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego i członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu​​.
Krystyna Budnicka z Ireną Sendlerową
Krystyna Budnicka z Ireną SendlerowąFoto: Zdjęcie ze zbiorów www.sprawiedliwi.org.pl

Hena Kuczer urodziła się 8 maja 1932 roku w Warszawie jako Hena Kuczer. Gdy rozpoczęła się II wojna światowa, miała siedem lat. W trakcie wojny straciła całą swoją żydowską rodzinę. Przeżyła okupację i stała się Krystyną Budnicką.

Posłuchaj
49:07 2020_07_10 12_07_58_PR3_Godzina_prawdy.mp3 Krystyna Budnicka z niezwykłą lekcją historii (Godzina prawdy/Trójka)
Hena Kuczer w 1944 roku Foto: centropa.org Hena Kuczer w 1944 roku Foto: centropa.org

W kwietniu 2015 roku, na dwa dni przed 72. rocznicą wybuchu powstania w warszawskim getcie mogliśmy wysłuchać historii o niewiarygodnym okrucieństwie wojny i ogromnej woli przeżycia.

– Myśmy nie byli podobni do ludzi, skóra i kości... To był czas ciągłej utraty, co chwila kogoś z rodziny ubywało – mówiła Krystyna Budnicka w rozmowie z Michałem Olszańskim. Przez kilka miesięcy podczas wojny ukrywała się w bunkrze, bez możliwości wyjścia na świeże powietrze. Dziś tłumaczy, dlaczego niemal przez całe swoje życie nie była w stanie uronić ani jednej łzy.

Ja nie mam łez. Krystyna Budnicka o powstaniu w getcie warszawskim/Wirtualny Sztetl / Portal Muzeum POLIN

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadził:
Michał Olszański
Gość: Krystyna Budnicka (polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego, członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu​​)
Daty emisji: 17.04.2015, 10.07.2020
Godziny emisji: 12.05, 12.07

fbi/mk/kr

Czytaj także

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 14:07
Kazimierz Piechowski z trzema kolegami dokonał w 1942 roku rzeczy niemożliwej. - Zagrałem na tym, że Niemcy mieli się ponad wszystkich i uznali, że głupi więźniowie nic nie mogą wymyślić - opowiadał w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Paliwoda - rozbił więzienie i przeszedł przez piekło

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 16:00
- Ja sam nie wiem, jak to można wytrzymać... - mówi o okresie swojej niewoli Zbigniew "Jur" Paliwoda, ostatni żyjący uczestnik spektakularnej akcji rozbicia ubeckiego więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennik z getta - lektura, która nie daje komfortu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 10:33
Są książki bezlitosne i nieprzyjemne, które zalicza się do lektur obowiązkowych. Jedną z nich jest z pewnością "Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta" Dawida Sierakowiaka.
rozwiń zwiń