Henryka Szczepanowska o zakładzie dla dzieci w Piszkowicach: pamiętam łzy w oczach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 15:00
- Pomagając, powinniśmy zrobić wszystko, by nie upokarzać ludzi. Nie możemy dawać jałmużny, to jest nieprzyzwoitość - mówi Henryka Szczepanowska, która wspiera znany słuchaczom Trójki Zakład Leczniczo-Opiekuńczy dla Dzieci w Piszkowicach.
Audio
  • Henryka Szczepanowska: w Piszkowicach chodzi o godność (Godzina prawdy/Trójka)
Henryka Szczepanowska przez 3 lata walczyła o zmianę w polskim prawie, która pozwoliła na państwowe finansowanie zakładu leczniczego w Piszkowicach
Henryka Szczepanowska przez 3 lata walczyła o zmianę w polskim prawie, która pozwoliła na państwowe finansowanie zakładu leczniczego w PiszkowicachFoto: Andrzej Bołdaniuk

- Pamiętam, gdy trzy lata temu pierwszy raz przyszła do mnie siostra Łucja z Piszkowic. Wyjęła z portfela 136 zł i powiedziała: mam pięćdziesięcioro dzieci i tylko tyle, żeby je wykarmić. To było dla mnie duże wyzwanie. Doszłam do wniosku, że tu nie ma co zbierać pieniędzy. Należy doprowadzić do zmiany prawa - wspomina rozmówczyni Michała Olszańskiego.

Zanim doszło do spotkania obu pań, siostra Łucja przez 15 lat utrzymywała dzieci, bazując na pieniądzach, które - jak mówi bohaterka audycji - udało jej się "wyżebrać". Potem do pomocy dzieciom z Piszkowic włączyła się właśnie Henryka Szczepanowska, która wcześniej była skromnym przedsiębiorcą, prowadzącym sklepik z kawą i herbatą.

- Pamiętam wiele osób, które przyprowadzałam do Piszkowic. Pamiętam ich reakcje. Oni nie mogli mówić. Pamiętam też reakcję pana prezydenta, który odwiedzał Piszkowice ze łzami w oczach - opowiada kobieta. W audycji słyszymy wzruszające wspomnienia i historię Piszkowic, która zakończyła się... a to już Państwo sami usłyszą...

"Te chore dzieci to nasze życie, nasza miłość">>>

Zakład Leczniczo-Opiekuńczy dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej w Piszkowicach przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 15 lat wymagających rehabilitacji leczniczej lub świadczeń opiekuńczo - leczniczych. Mali podopieczni zakładu są dobrze znani słuchaczom Trójki, ponieważ wspólnie wielokrotnie pomagaliśmy Piszkowicom. 

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Henryka Szczepanowska
Data emisji: 18.09.2015
Godzina emisji: 12.05

fbi/mk

Czytaj także

Joanna Palica: walczcie o swoje dzieci!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 12:55
Joanna Palica, matka niepełnosprawnego Alka ma fantastyczną misję do wypełnienia. Chce stworzyć jedyne w Polsce profesjonalne przedszkole rehabilitacyjne, które będzie przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To są po prostu twardziele"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 18:42
Córka pani Krystyny urodziła się z deformacją dłoni i stóp. Po ciężkich doświadczeniach matka postanowiła zrobić wszystko, żeby w przyszłości oszczędzić dziecku bezsensownego wstydu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Majewska - dzięki niej afrykańskie sieroty mają dom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 13:10
- Rocznie znajdujemy kilkaset porzuconych niemowląt - mówi Marta Majewska, młoda Polka, która postanowiła założyć w Afryce dom dziecka.
rozwiń zwiń