Agata Wojtko - bohaterka dnia powszedniego w walce z Alzheimerem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 19:20
- Choroby, które wpływają na umysłowość i emocje, są chyba jednymi z najtrudniejszych zarówno dla cierpiących na nie, jak i dla rodziny - mówiła w Trójce Agata Wojtko, która pomaga osobom z chorobą Alzheimera oraz ich bliskim.
Audio
  • O swojej historii i o pracy z chorymi opowiada Agata Wojtko (Godzina prawdy/ Trójka)
Bohaterka audycji Godzina prawdy postanowiła poświęcić się temu, żeby choroba możliwe najmniej pogarszała nie tylko jakość życia starszych chorych, ale też ich otoczenia
Bohaterka audycji "Godzina prawdy" postanowiła poświęcić się temu, żeby choroba możliwe najmniej pogarszała nie tylko jakość życia starszych chorych, ale też ich otoczenia Foto: Glow Image/ East News

Jest kobietą wykształconą, magistrem polonistyki i dziennikarstwa. Ukończyła studia doktoranckie, była świetną nauczycielką polskiego w liceum w Warszawie, potem redagowała podręczniki. Los sprawił, że dziś zajmuje się czymś zupełnie innym.

Najpierw choroba, wpływająca na funkcjonowanie mózgu, dotknęła jej mamę. Historia wymagała radykalnych działań i odważnych decyzji, ale zakończyła się szczęśliwie. Później Agata Wojtko postanowiła ukończyć kurs opieki nad osobami z chorobą Alzheimera. Teraz z nimi pracuje.

- Mnie, jako osobie przychodzącej z zewnątrz, łatwiej jest pewne rzeczy wyegzekwować. Słyszę na przykład: ojej, a jak udało się pani namówić moją mamusię do umycia głowy? A ja wiem, że moją własną mamę znacznie trudniej jest mi namówić - opowiadała bohaterka audycji.

Agata Wojtko ze swoimi podopiecznymi spędza dużo czasu. Zrobiła nawet specjalną, autorską wersję puzzli dla dorosłych, aby osoby dotknięte chorobą mogły ćwiczyć pamięć podczas ich układania. Zapraszamy do wysłuchania jej opowieści.

Do "Godziny prawdy" panią Agatę Wojtko zgłosiła przyjaciółka, która mówi, że jest ona bohaterką dnia powszedniego.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy 
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość:
Agata Wojtko
Data emisji: 22.04.2016
Godzina emisji: 
12.07

emi/mg

Czytaj także

Choroba Parkinsona - cichy złodziej życia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 15:14
- Ta choroba zabiera pewne niuanse z życia; takie, o których nigdy się nie myśli, że może być z nimi kiedyś problem - mówi Wojciech Machajek, którego żonę dotknęła choroba Parkinsona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewlekle chorzy też chcą aktywnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 15:07
Organizatorzy kampanii "Choroba? Pracuję z nią!" chcą zwiększyć świadomość społeczną na temat osób, które mimo chorób przewlekłych nie chcą korzystać z rent i zwolnień, ale prowadzić aktywne życie rodzinne i zawodowe.
rozwiń zwiń