Borelioza. Tak kleszcz zrujnował życie dorosłego mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 15:00
Młody człowiek zaczyna mieć problemy z chodzeniem. Lekarze nie wiedzą, co się dzieje, stawiają błędne diagnozy, a stan zdrowia się pogarsza. To dramatyczny scenariusz choroby wywołanej ugryzieniem przez kleszcza. To też poruszająca historia pana Wojtka…
Audio
  • Borelioza. Tak kleszcz zrujnował życie dorosłego mężczyzny (Godzina prawdy/ Trójka)
Katarzyna i Wojciech Jaroszewicz
Katarzyna i Wojciech JaroszewiczFoto: archiwum prywatne

Wojciech Jaroszewicz dziś porusza się na wózku, od pasa w dół ma niedowład, dodatkowo ma zupełnie niesprawną lewa rękę, częściowo także prawą. - Moje ciało zupełnie się mnie nie słucha, wręcz przeciwnie. Potrafi się spinać wtedy, kiedy mi to nie odpowiada, ono żyje własnym życiem, to zupełnie inny świat - opowiada bohater "Godziny prawdy".

Mężczyzna długo nie wiedział, co się stało. - Postawiono mi diagnozę, że to stwardnienie rozsiane. Tymczasem te wszystkie problemy spowodował u mnie prawdopodobnie kleszcz. Wbił mi się w udo, ale na tyle, że sam go sobie wyjąłem. Nie miałem rumienia i temat zbagatelizowałem. To stało się w 2005 roku, a pierwsze niepokojące objawy pojawiły się w 2008 roku - opowiada.

Wojciech Jaroszewicz Postawiono mi diagnozę, że to stwardnienie rozsiane. Tymczasem te wszystkie problemy spowodował u mnie prawdopodobnie kleszcz

Problemy zdrowotne zaczęły się od bardzo ostrej nerwicy lękowej. Kilka lat zajęło lekarzom sprawdzenie, co faktycznie dolega panu Wojciechowi Jaroszewiczowi. W tym czasie jego stan się pogarszał, zaczął poruszać się na wózku. Ostatecznie okazało się, że cierpi na neuroboreliozę, która bezlitośnie niszczy układ nerwowy.

O tym, jak zmieniło się życie po ukąszeniu kleszcza pan Wojciech i jego żona Katarzyna opowiedzieli w "Godzinie prawdy". Zapraszamy do wysłuchania historii o walce o lepsze życie, która niestety jest bardzo trudna. 

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Katarzyna i Wojciech Jaroszewiczowie
Data emisji: 28.04.2017
Godzina emisji: 12.08

ei/kul

Czytaj także

Dlaczego borelioza jest taka podstępna?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 17:22
- Boreliozę można rozpoznać niemal w każdym laboratorium. Ale wiele osób, chociaż ma dodatni test w kierunku boreliozy, wcale na nią nie choruje - przestrzegał w Trójce dr Paweł Grzesiowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po wypadku. "Nauczmy się doceniać małe rzeczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 17:22
- Wydaje mi się, że bardzo ważne jest to, by doceniać małe rzeczy, nawet te najmniejsze i żyć bez oczekiwań, brać życie takim, jakim jest. Mieć więcej zrozumienia dla siebie i innych - mówi fizjoterapeutka Beata Jałocha.
rozwiń zwiń