X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Borelioza. Tak kleszcz zrujnował życie dorosłego mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 15:00
Młody człowiek zaczyna mieć problemy z chodzeniem. Lekarze nie wiedzą, co się dzieje, stawiają błędne diagnozy, a stan zdrowia się pogarsza. To dramatyczny scenariusz choroby wywołanej ugryzieniem przez kleszcza. To też poruszająca historia pana Wojtka…
Audio
  • Borelioza. Tak kleszcz zrujnował życie dorosłego mężczyzny (Godzina prawdy/ Trójka)
Katarzyna i Wojciech Jaroszewicz
Katarzyna i Wojciech JaroszewiczFoto: archiwum prywatne

Wojciech Jaroszewicz dziś porusza się na wózku, od pasa w dół ma niedowład, dodatkowo ma zupełnie niesprawną lewa rękę, częściowo także prawą. - Moje ciało zupełnie się mnie nie słucha, wręcz przeciwnie. Potrafi się spinać wtedy, kiedy mi to nie odpowiada, ono żyje własnym życiem, to zupełnie inny świat - opowiada bohater "Godziny prawdy".

Mężczyzna długo nie wiedział, co się stało. - Postawiono mi diagnozę, że to stwardnienie rozsiane. Tymczasem te wszystkie problemy spowodował u mnie prawdopodobnie kleszcz. Wbił mi się w udo, ale na tyle, że sam go sobie wyjąłem. Nie miałem rumienia i temat zbagatelizowałem. To stało się w 2005 roku, a pierwsze niepokojące objawy pojawiły się w 2008 roku - opowiada.

Wojciech Jaroszewicz Postawiono mi diagnozę, że to stwardnienie rozsiane. Tymczasem te wszystkie problemy spowodował u mnie prawdopodobnie kleszcz

Problemy zdrowotne zaczęły się od bardzo ostrej nerwicy lękowej. Kilka lat zajęło lekarzom sprawdzenie, co faktycznie dolega panu Wojciechowi Jaroszewiczowi. W tym czasie jego stan się pogarszał, zaczął poruszać się na wózku. Ostatecznie okazało się, że cierpi na neuroboreliozę, która bezlitośnie niszczy układ nerwowy.

O tym, jak zmieniło się życie po ukąszeniu kleszcza pan Wojciech i jego żona Katarzyna opowiedzieli w "Godzinie prawdy". Zapraszamy do wysłuchania historii o walce o lepsze życie, która niestety jest bardzo trudna. 

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Katarzyna i Wojciech Jaroszewiczowie
Data emisji: 28.04.2017
Godzina emisji: 12.08

ei/kul

Czytaj także

Dlaczego borelioza jest taka podstępna?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 17:22
- Boreliozę można rozpoznać niemal w każdym laboratorium. Ale wiele osób, chociaż ma dodatni test w kierunku boreliozy, wcale na nią nie choruje - przestrzegał w Trójce dr Paweł Grzesiowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po wypadku. "Nauczmy się doceniać małe rzeczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 17:22
- Wydaje mi się, że bardzo ważne jest to, by doceniać małe rzeczy, nawet te najmniejsze i żyć bez oczekiwań, brać życie takim, jakim jest. Mieć więcej zrozumienia dla siebie i innych - mówi fizjoterapeutka Beata Jałocha.
rozwiń zwiń