Dr Marek Bachański i jego walka o marihuanę medyczną

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:49
- To była dla mnie bardzo trudna sytuacja, tak jakby wszystko się waliło na głowę. Sam bym tego nie udźwignął, bez pomocy mojej rodziny, rodziców, pacjentów i przyjaciół - mówi dr Marek Bachański, pediatra i neurolog dziecięcy, który walczył o możliwość stosowania marihuany medycznej w Polsce.
Audio
  • Dr Marek Bachański i jego walka o marihuanę medyczną (Godzina prawdy/Trójka)
Dr Marek Bachański
Dr Marek Bachański Foto: PAP/Paweł Supernak

W "Godzinie prawdy" gościem Michała Olszańskiego był pediatra, neurolog dziecięcy dr Marek Bachański. Doktor w 2014 roku natknął się w internecie na artykuł, w którym opisano przypadek dziewczynki, która cierpiała na padaczkę lekooporną. Po zastosowaniu leczenia marihuaną medyczną dziewczynka poczuła się o wiele lepiej, a liczba ataków epilepsji bardzo spadła.

Dr Bachański wpadł na pomysł zastosowania terapii u swoich pacjentów. Po przeprowadzeniu wielu analiz i opracowaniu dawki rozpoczął leczenie najmłodszych z padaczką lekooporną. Efekty były zaskakujące, dzieci zaczęły zupełnie inaczej funkcjonować, liczba ataków spadła u pacjentów od kilkuset dziennie do kilku w miesiącu.

Jednak niedługo potem dr Bachański został dyscyplinarnie zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Usłyszał zarzuty, że jego sposób leczenia jest niezgodny z prawem i niebezpieczny. Po stronie lekarza stanęli jego przyjaciele oraz rodzice małych pacjentów. Po długiej batalii został przywrócony do pracy w CZD, jednak dziś nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami.

Jak to wszystko wpłynęło na życie doktora Bachańskiego? Czy nie żałuje decyzji, które podjął? Jak wyobraża sobie swoją przyszłość? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: dr Marek Bachański
Data emisji: 5.05.2017
Godzina emisji: 12.08

fbi/mg

Czytaj także

Kontrowersje wokół leczenia marihuaną

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 15:00
Doktor Marek Bachański, który stosował medyczną marihuanę w leczeniu pacjentów, został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marihuana medyczna w oparach absurdu. To droga do legalizacji narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 20:51
- Wydaje mi się, że wokół marihuany narosło wiele niepotrzebnych mitów. Kontakt medyczny z tą rośliną odnotowano w Chinach ponad dwa tysiące lat przed naszą erą - podkreśla profesor Jerzy Vetulani, neurobiolog. Jakie argumenty mają przeciwnicy wykorzystania marihuany do celów medycznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanada coraz bliżej legalizacji marihuany. Na giełdzie już można w nią inwestować

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 07:58
Na giełdzie papierów wartościowych w Toronto od kilku dni można kupować tytuły uczestnictwa w funduszu, który inwestuje w firmy z branży marihuany. To pierwszy na świecie notowany na giełdzie fundusz tego typu.
rozwiń zwiń