Ks. Jacek Stryczek: biznes zaczyna się od miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 16:55
- Istnieje mądra pomoc i głupia pomoc. Głupia polega na tym, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Wydaje mi się, że nasze państwo wciąż w wielu miejscach pielęgnuje głupią pomoc, w wyniku czego istnieją enklawy ludzi, którzy nauczyli się żyć z tego, że wyglądają na biednych - uważa ks. Jacek Stryczek.
Audio
  • Ks. Jacek Stryczek o zarabianiu, bogactwie i biedzie (Godzina prawdy/Trójka)
Ks. Jacek Stryczek
Ks. Jacek StryczekFoto: PAP/Jacek Turczyk

Gościem Trójki w piątkowe popołudnie był jeden z bardziej wyrazistych kapłanów, duszpasterz ludzi biznesu i małopolskiego wolontariatu oraz szef Stowarzyszenia Wiosna - organizatora akcji Szlachetna Paczka. To ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Ksiądz Jacek Stryczek opowiedział w audycji m.in. o swoim postrzeganiu biedy i bogactwa oraz o nierównościach społecznych w Polsce. Tłumaczył, czym według niego powinno być zarabianie pieniędzy.

- Musimy tak pracować nad sobą, żeby to, co potrafimy, stanowiło dla innych wartość, za którą chcą zapłacić. Tego bym chciał nauczyć Polaków. Większości ludzi zależy po prostu na zarabianiu pieniędzy, a to nikogo nie interesuje. Należy się zastanowić nad tym, co możemy zaoferować innym, co jest dla nich ważne i za co chcieliby zapłacić. Biznes zaczyna się od postawy miłości, bo miłość polega na tym, że zastanawiamy się, jakie ktoś ma potrzeby i potem chcemy na nie odpowiedzieć - mówił w rozmowie z Michałem Olszańskim.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: ks. Jacek Stryczek (kapłan, pomysłodawca akcji Szlachetna Paczka)
Data emisji: 12.05.2017
Godzina emisji: 12.08

fbi/mk

Czytaj także

Ksiądz Gołębiak: pomagamy młodym ludziom wybrać dobrze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 15:47
To historia o powołaniu i wychowaniu, o życiu i pracy. W "Godzinie prawdy" swoją historię opowiada ksiądz Adam Gołębiak z zakonu orionistów, który pracuje w Centrum Edukacyjnym Trampolina, w podwarszawskim Aninie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Majewska - dzięki niej afrykańskie sieroty mają dom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 13:10
- Rocznie znajdujemy kilkaset porzuconych niemowląt - mówi Marta Majewska, młoda Polka, która postanowiła założyć w Afryce dom dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryka Szczepanowska o zakładzie dla dzieci w Piszkowicach: pamiętam łzy w oczach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 15:00
- Pomagając, powinniśmy zrobić wszystko, by nie upokarzać ludzi. Nie możemy dawać jałmużny, to jest nieprzyzwoitość - mówi Henryka Szczepanowska, która wspiera znany słuchaczom Trójki Zakład Leczniczo-Opiekuńczy dla Dzieci w Piszkowicach.
rozwiń zwiń