Prof. Jan Chmura - maratończyk i szalony naukowiec

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 15:01
- Maraton to ogromne wyzwanie dla całego organizmu. To prawie 10-krotnie większe obciążenie energetyczne niż w warunkach spoczynkowych - opowiada fizjolog, który mając ponad 60 lat, postanowił spróbować morderczych biegów.
Audio
  • Prof. Jan Chmura opowiada o swojej przygodzie biegowej (Godzina Prawdy/ Trójka)
Wyniki sportowe można poprawiać w każdym wieku - przekonuje gość Trójki (zdjęcie ilustracyjne)
Wyniki sportowe można poprawiać w każdym wieku - przekonuje gość Trójki (zdjęcie ilustracyjne) Foto: sportpoint/Shutterstock

Prof. Chmura przebiegł 7 maratonów na 7 kontynentach, zdobywając tzw. koronę maratonów Ziemi. Jego rekord to 3 godziny 22 minuty i 57 sekundy. Dziś ma 68 lat, a pierwszy maraton pokonał we Wrocławiu w 2012 roku.

- Jako naukowiec chciałem pokazać coś nowego swoim studentom. Mam nadzieję, że moje wyniki pomogą we wprowadzeniu zmian w jakości treningu, zwłaszcza w moim wieku - mówi.

Naukowiec podkreśla jednak, że nie ma nic za darmo. - Za osiągnięciami kryje się niebotyczna praca. Moje obciążenia treningowe mogą być dla niektórych zaskakujące, bo w tygodniu zdarza mi się przebiec nawet do 100 km - opowiada gość Michała Olszańskiego.

Jan Chmura Owszem to boli, ale o wszystkim zapomina się, startując w wielkich imprezach

Po pierwszym półmaratonie powiedział sobie, że "wszystko, byle nie bieganie". - Bo byłem tak zajechany - przyznaje. Jednak emocje startu i przekroczenia mety wzięły górę. Doszedł też do tego głód wiedzy. Dziś zgadza się, że jest trochę jak szalony naukowiec, który cały czas przeprowadza badania na własnym organizmie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy pełnej niecodziennych opowieści z biegów od Ziemi Świętej po Antarktydę (gość Trójki sam przyznaje, że dwa razy na trasach biegowych otarł się o śmierć). Po którym maratonie i dlaczego płakał ze szczęścia? Jak przesuwa się granicę bólu?

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Prof. Jan Chmura (fizjolog, maratończyk, naukowiec z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
Data emisji: 2.06.2017
Godzina emisji: 12.07

ei/iwo

Czytaj także

Ks. Jacek Stryczek: biznes zaczyna się od miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 16:55
- Istnieje mądra pomoc i głupia pomoc. Głupia polega na tym, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Wydaje mi się, że nasze państwo wciąż w wielu miejscach pielęgnuje głupią pomoc, w wyniku czego istnieją enklawy ludzi, którzy nauczyli się żyć z tego, że wyglądają na biednych - uważa ks. Jacek Stryczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta, która postanowiła podzielić się wszystkim, co posiada

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 14:00
- Uważam, że człowiek musi podzielić się życiem, tym wszystkim, co dostał od Boga. Musi dać innym żyć, żeby sam żył. Muszę to robić, żebym mogła w jakiś sposób czuć się dobrym człowiekiem – tak w "Godzinie Prawdy" opowiadała artystka, opiekunka psów pani Bożena Wahl.
rozwiń zwiń