Andrzej Boreyko: jestem swoim największym krytykiem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 22:32
–  Tylko ja po koncercie mogę powiedzieć, czy był on dobry, czy zły. Gdy krytycy po tym samym wydarzeniu napiszą pozytywne opinie, a ja nie będę zadowolony, to raczej uwierzę sobie, a nie im – mówi dyrygent Andrzej Boreyko.
Audio
  • Andrzej Boreyko o pracy dyrygenta i muzyce (Godzina prawdy/ Trójka)
Filharmonia Narodowa. Andrzej Boreyko rosyjski dyrygent polskiego pochodzenia podczas próby z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w 2004 roku
Filharmonia Narodowa. Andrzej Boreyko rosyjski dyrygent polskiego pochodzenia podczas próby z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w 2004 rokuFoto: PAP Andrzej Rybczyński

Gość Michała Olszańskiego podkreśla, że muzycy powinni być krytyczni wobec własnej pracy, bo to pozwala im się rozwijać i uczyć. - Dziękuję uprzejmie za to, co o mnie piszą i mówią, ale ja jestem swoim najważniejszym krytykiem. Ważna jest dla mnie również opinia mojej żony, która także jest muzykiem i nazywam ją moim trzecim uchem - śmieje się dyrygent.

Bezpośrednio po koncercie, jak dodaje, nie ma dobrego momentu na komentowanie, bo dyrygent nie ma wówczas dystansu i wciąż przeżywa to, co stało się na scenie. Lepiej to zrobić kolejnego dnia, gdy adrenalina już opadnie. – Po koncercie czuję się tak, jakbym nie miał skóry, są same nerwy. Każdy z nas ma aurę ochronną, która jest stworzona, by nas chronić i z upływem lat robi się coraz cieńsza, a nawet przezroczysta, więc jesteśmy łatwiejszym celem ataków, złośliwości i krytyki – podkreśla.

Jakie koncerty były dla Andrzej Boreyko najważniejsze? Gdzie czuł się najlepiej? Jaki styl preferuje? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Andrzej Boreyko (dyrygent polsko-rosyjskiego pochodzenia)
Data emisji: 15.09.2017
Godzina emisji: 12.08

sm/mk

Czytaj także

Elektronika, skrzypce i gramofon - muzyczne wizje Steve'a Nasha

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 13:03
- To nie jest oszukiwanie, to jest porządne granie. Wielu orkiestrom w Polsce udało nam się otworzyć oczy na turntablism - mówi w Trójce Steve Nash.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lutosławscy i ich losy, w których przeglądają się dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:40
– Witolda Lutosławskiego zna cały świat, ale niewiele osób wie, że ma ziemiańskie korzenie. Historia osiągnięć jego krewnych to dzieje Polski w pigułce – mówi historyk, dr Agnieszka Łuczak.
rozwiń zwiń