X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Korczak", czyli młody żołnierz podziemia

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:00
Gościem "Godziny prawdy" był ostatni żyjący żołnierz batalionu Parasol, podporucznik Wojciech Świątkowski, pseudonim "Korczak". Przez Michała Olszańskiego został nazwany bohaterem, choć sam uważa, że na takie miano nie zasłużył. 
Audio
  • "Korczak", czyli młody żołnierz podziemia (Godzina prawdy/Trójka)
Warszawa, 31.01.2017. Wojciech Świątkowski ps. Korczak podczas przekazania bezcennych dokumentów batalionów AK Parasol i Zośka dla Archiwów Państwowych, 31 bm. w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Warszawa, 31.01.2017. Wojciech Świątkowski ps. Korczak podczas przekazania bezcennych dokumentów batalionów AK "Parasol" i "Zośka" dla Archiwów Państwowych, 31 bm. w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.Foto: Tomasz Gzell/PAP

Wojna wybuchła kiedy Wojciech Świątkowski miał 17 lat. Jako aktywnie działający harcerz od razu przystąpił do konspiracji. Przeszedł kursy dywersji oraz kursy samochodowe. Jedną z jego pierwszych akcji było wysadzenie torów koło Błonia pod Warszawą. W czasie powstania zajmował się m.in. obsługą samochodów używanych do nielegalnego transportu broni. Był także kierowcą pojazdu sanitarnego, który regularnie był celem ostrzeliwanym przez Niemców.

– Nie czuje się bohaterem. To był właściwy obowiązek służby w konspiracji – wyjaśnia podporucznik Wojciech Świątkowski, po czym dodaje: – Zostałem sam spośród moich przyjaciół. To oni są bohaterami. Ja nie mogę się do nich przyrównywać. 

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o walce z okupantem i bohaterskich akcjach, w których udział brał "Korczak".

***

Tytuł audycji: Godzina Prawdy
Prowadził:
 Michał Olszański
Gość: Wojciech Świątkowski (żołnierz batalionu Parasol)
Data emisji: 5.01.2015 
Godzina emisji: 12.05

kw

Czytaj także

"Najlepszy" opowiada jego historię. Jerzy Górski gościem Michała Olszańskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 14:25
Gościem "Godziny prawdy" był człowiek, którego los nie oszczędził. Wygrał walkę z ciężkim nałogiem, by później zostać mistrzem świata w podwójnym triathlonie. Swoją historię opowiedział Jerzy Górski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 13:00
Kazimierz Piechowski z trzema kolegami dokonał w 1942 roku rzeczy niemożliwej. – Zagrałem na tym, że Niemcy mieli się ponad wszystkich i uznali, że głupi więźniowie nic nie mogą wymyślić – opowiadał w Trójce.
rozwiń zwiń