Stanisław Likiernik: miałem tysiąc szczęść podczas okupacji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 13:00
– Miałem szczęście za szczęściem przez całą okupację, szczególnie podczas Powstania Warszawskiego – mówił w 2015 roku w rozmowie z Michałem Olszańskim Stanisław Likiernik, uczestnik walk w okresie II wojny światowej. Bohater Powstania Warszawskiego zmarł 17 kwietnia 2018. W przeddzień 76. rocznicy Powstania Warszawskiego przypomnieliśmy tę audycję. 
Warszawa, 28.07.2014. Stanisław Likiernik, podczas promocji książki Made in Poland w Warszawie. Książka to rozmowa Stanisława Likiernika, żołnierza Kedywu, legendy Polski Walczącej, z Emilem Maratem i Michałem Wójcikiem
Warszawa, 28.07.2014. Stanisław Likiernik, podczas promocji książki "Made in Poland" w Warszawie. Książka to rozmowa Stanisława Likiernika, żołnierza Kedywu, legendy Polski Walczącej, z Emilem Maratem i Michałem WójcikiemFoto: PAP/Tomasz Gzell

powstanie warszawskie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Pięć lat temu w "Godzinie prawdy" gościliśmy człowieka, którego życie zainspirowało Romana Bratnego do stworzenia postaci Kolumba z powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". Stanisław Likiernik, ps. Stach opowiadał o tym, jak od 1943 roku walczył w akcjach dywersyjnych AK, jak został ranny w powstaniu i jak udało mu się przeżyć.


Posłuchaj
48:15 2018_04_20 12_08_21_PR3_Godzina_prawdy.mp3 Stanisław Likiernik i jego bolesne wspomnienia (Godzina prawdy/Trójka)

 

– W powstaniu zginęło jedenastu moich najbliższych przyjaciół. To był szok. Dlaczego tak się stało, po co? Tego nie wiem. Co zdobyli? Tego też nie wiem. To tragiczna historia, bo piękna młodzież ginęła masowo. Czy powstanie było potrzebne? Nie wiem, ale na pewno było wywołane w złym momencie  mówił i tłumaczył w audycji, dlaczego tak uważał. 


II Wojna Światowa początek free 663.jpg
II wojna światowa

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy  szczerej, chwilami bolesnej. Na przykład wtedy, gdy gość Michała Olszańskiego opowiadał, dlaczego stracił wiarę w Boga.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Stanisław Likiernik, ps. Stach (uczestnik Powstania Warszawskiego) 

Data i godzina emisji: 19.06.2015, 12.07
Data i godzina powtórki: 31.07.2020, 12.08 

fbi/mk/kw

Czytaj także

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski. To on wydał rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 05:55
- Generał Bór-Komorowski symbolizował tragiczny los Polski. Myślę, że wciąż nie jesteśmy w stanie ocenić przesłanek, przy których podejmował najtrudniejszą decyzję w swoim życiu, czyli decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego - powiedział historyk Andrzej Kunert w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Paliwoda - rozbił więzienie i przeszedł przez piekło

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 16:00
- Ja sam nie wiem, jak to można wytrzymać... - mówi o okresie swojej niewoli Zbigniew "Jur" Paliwoda, ostatni żyjący uczestnik spektakularnej akcji rozbicia ubeckiego więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Budnicka: nie byliśmy podobni do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 13:00
– Słuchacze zawsze namawiali mnie, by zapraszać ludzi urodzonych jeszcze przed wojną. Te opowieści są świadectwem minionego czasu – mówił Michał Olszański, zapraszając na drugą już wakacyjną powtórkę audycji "Godzina prawdy", której bohaterką była Krystyna Budnicka, polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego i członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu​​.
rozwiń zwiń