Historia Włodzimierza Dusiewicza, czyli dzieciństwo w czasach wojny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia Włodzimierza Dusiewicza, czyli dzieciństwo w czasach wojny
Bracia Jeleniewiczowie "Żbik" i "Ryś" z Harcerskiej Poczty Polowej, kolporterzy prasy powstańczej na ulicy Tamka w sierpniu 1944.Foto: Tadeusz Bukowski [Public domain], via Wikimedia Commons

Rozpoczęliśmy ósmy już sezon "Godziny prawdy". W tym wydaniu poznaliśmy historię Włodzimierza Dusiewicza.

Posłuchaj

Jak dzieci walczyły w Powstaniu Warszawskim? (Godzina Prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jako 13-letni chłopak działał w służbach specjalnych Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego. Pan Włodzimierz opowiedział słuchaczom w jaki sposób dzieci były przygotowywane do powstania, jakie umiejętności zdobył i jak przebiegało jego dzieciństwo naznaczone wojną.

– Miałem 13 i pół roku. Dokładaliśmy sobie wtedy każdy miesiąc, żeby się tylko postarzyć – wspomina Pan Włodzimierz. – Pomnik Małego Powstańca to symbol, którego nie można brać dosłownie. To jest to, o czym marzyliśmy i co chcieliśmy osiągnąć – być jak najstarszym, mieć broń, hełm i móc walczyć. Dzieciom nie wolno było brać udziału w walce i nikt o zdrowych zmysłach by nam na to nie pozwolił. Mieliśmy swój przydział i swoją służbę pomocniczą. Pomocnicze Oddziały Armii Krajowej, jak nas potem nazwano, to sanitariusze, kucharze, kurierzy, listonosze – opowiada Włodzimierz Dusiewicz.

Jak wojna wpłynęła na dalsze życie gościa Michała Olszańskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Włodzimierz Dusiewicz (uczestnik Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 7.09.2018
Godzina emisji: 12.08

ml

Polecane