X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tadeusz Olszański: Węgrzy i Polacy wielokrotnie sobie pomagali

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:00
Ważna data – 15 marca. Dla kogo? Dla bratniego narodu węgierskiego. Dziś Święto Narodowe Węgier i dlatego gościem audycji była osoba nieprzypadkowa, w żyłach której płynie węgierska krew.
Audio
Tadeusz Olszański
Tadeusz OlszańskiFoto: Rafał Guz/PAP

Matka gościa "Godziny prawdy" była Węgierką, co pozwala mu śmiało nazywać siebie pół-Węgrem. Bohaterem tego wydania był Tadeusz Olszański. Zbieżność nazwisk z prowadzącym Michałem Olszańskim nie jest tu przypadkowa. – Dzień dobry, drogi tato – rozpoczął audycję dziennikarz Trójki.

– Tak się złożyło, że na Kresach Wschodnich było bardzo dużo małżeństw polsko-węgierskich. Jedna z pań, żona przyjaciela mego ojca, sprowadziła z Węgier koleżankę i wydała ją za mąż za mojego ojca. Stało się to w 1926 roku, a trzy lata później przyszedłem na świat ja. W ten sposób "z mlekiem matki" dostałem język węgierski. Jestem jednak Polakiem i nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości – opowiada Tadeusz Olszański.

Jak bardzo losy rodziny Olszańskich związane są z Węgrami? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

. .

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Tadeusz Olszański (dziennikarz, publicysta, tłumacz)

Data emisji: 15.03.2019
Godzina emisji: 12.07

ml/mk

Czytaj także

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz 7.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 17:00
W niedzielę 3 marca odbędzie się największy bieg pamięci na świecie. "Tropem wilczym" pobiegną młodzi i starsi na prawie wszystkich kontynentach – w 365 miejscach w Polsce, w USA, Azji, Afryce i Australii. Udział zapowiada ponad 70 tysięcy uczestników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry, Polska, Słowacja – sto lat wspólnych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 22:00
Polacy, Węgrzy i Słowacy od wieku budują swoje nowoczesne relacje polityczne i społeczne. 
rozwiń zwiń