X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiesław Kępiński, czyli "upragniony syn Iwaszkiewiczów"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 13:00
Wiesław Kępiński został osierocony jako 14-latek w Powstaniu Warszawskim. Podczas egzekucji na Woli zginęli jego rodzice i część rodzeństwa.
Audio
  • Wiesław Kępiński gościem Michała Olszańskiego (Godzina prawdy/Trójka)
Okładka książki Upragniony syn Iwaszkiewiczów
Okładka książki "Upragniony syn Iwaszkiewiczów" Foto: mat. prasowe/wydawnictwo: Prószyński i S-ka

On sam w dramatycznych okolicznościach cudownie ocalał. Udało mu się uciec z grupy 61 osób przeznaczonych do zamordowania. Błąkał się potem po całym kraju, znajdując chwilowe schronienie w różnych miejscach. Po wojnie wrócił do siostry, która jednak nie miała warunków, by go wychowywać.

Chłopiec dał ogłoszenie do "Expressu Wieczornego", że poszukuje domu zastępczego i rodziców zastępczych, którzy by go przygarnęli, wychowali i pomogli skończyć szkołę. Na jego apel odpowiedzieli Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie z córkami Marią i Teresą.

– To była zima, początek 1947 roku. Pojechaliśmy z siostrą do Teatru Polskiego przy ulicy Karasia, gdzie Jarosław Iwaszkiewicz pracował jako kierownik literacki. Tam pierwszy raz zobaczyłem tego wielkiego pisarza – wspomina Wiesław Kępiński. – Wstał spoza biurka, uśmiechnięty, przywitał się i ustalili z moją siostrą, że 23 lutego przyjedziemy do Podkowy Leśnej, gdzie mieszkali Iwaszkiewiczowie – dodaje gość Michała Olszańskiego, który swoje wspomnienia spisał w książce "Upragniony syn Iwaszkiewiczów".

Dlaczego Wiesław Kępiński nie został formalnie adoptowany przez Iwaszkiewiczów? Jak Anna i Jarosław zwracali się do niego? Jak wspomina czasy, kiedy mieszkał jeszcze na warszawskiej Woli? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Wiesław Kępiński

Data emisji: 12.04.2019
Godzina emisji: 12.06

mc/mm/mk

Czytaj także

Prof. Lew-Starowicz: nigdy nie byłem "kameleonem"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 13:00
Bohater tego wydania "Godziny prawdy" ma bardzo interesujące, długie życie. Był na prawo, był na lewo, można powiedzieć, że jego życiorys idealnie nadaje się do realizacji filmu fabularnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Olszański: Węgrzy i Polacy wielokrotnie sobie pomagali

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:00
Ważna data – 15 marca. Dla kogo? Dla bratniego narodu węgierskiego. Dziś Święto Narodowe Węgier i dlatego gościem audycji była osoba nieprzypadkowa, w żyłach której płynie węgierska krew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Starczewska: było tylu chętnych, że nie mogliśmy wszystkich przyjąć do "Bednarskiej"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 13:05
W tym wydaniu audycji rozmowa o wychowaniu, edukacji i szkole. Wszyscy wiemy, jak istotne jest kształtowanie umysłów młodego pokolenia. 
rozwiń zwiń