Alina Dąbrowska: wiem, jak wygląda piekło

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:30
Alina Dąbrowska przeszła przez gestapowskie więzienie w Łodzi, była w Auschwitz i w obozie dla kobiet w Ravensbrück. Musiało upłynąć wiele czasu, żeby mogła mówić o swoich przeżyciach. Teraz jest w stanie nawet pojechać w miejsca, które tak tragicznie zapisały się w jej życiu.
Audio
  • Więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych Alina Dąbrowska o swoim życiu (Godzina prawdy/Trójka)
Alina Dąbrowska
Alina DąbrowskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Okładka książki Aliny Dąbrowskiej i Wiktora Krajewskiego "Wiem, jak wygląda piekło", Wydawnictwo Prószyński Okładka książki Aliny Dąbrowskiej i Wiktora Krajewskiego "Wiem, jak wygląda piekło", Wydawnictwo Prószyński

Alina Dąbrowska – numer obozowy 44165. Jako dwudziestolatka za druk i kolportowanie prasy podziemnej została aresztowana. Po roku podpisała dokument, że jest "wrogiem narodu niemieckiego" i została wywieziona do obozu Auschwitz, gdzie poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele. Przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig oraz dwa marsze śmierci. Z ostatniego marszu wraz z trzema współwięźniarkami udało się jej uciec.

96-letnia kobieta uważa za swój obowiązek przypomnienie tego, co działo się podczas II wojny światowej. Po wyzwoleniu bardzo szybko włączyła się w nurt pojednania z Niemcami, za co spotykała ja często krytyka. – Jak ja to mogę robić, przecież Niemcy nam tyle złego zrobili, a ja rozmawiam z nimi, ja jeżdżę do Niemiec, ja przemawiam do niemieckiej młodzieży… – wspomina gość Trójki. Przyznaje, że ze strony niemieckiej też były pojednawcze próby, a niektóre związki i kontakty przetrwały do dzisiaj. Ale przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia.

Alina Dąbrowska mówi w Trójce o swojej młodości, pracy w konspiracji i aresztowaniu 13 maja 1942 roku, które pamięta do dziś. W książce "Wiem, jak wygląda piekło" zdecydowała się opowiedzieć całą swoją historię i opublikować listy pisane z obozu.

Jakie były reguły, które pozwalały przeżyć obóz? Jak udało się jej pokonac tyfus, na który tam zachorowała? Jak reagowali Niemcy, których bohaterka audycji oprowadzała po obozie w Oświęcimiu, gdy zdecydowała się tam pojechać po 50 latach? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Alina Dąbrowska (więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych)

Data emisji: 10.05.2019
Godzina emisji: 12.07

ag/gs

Czytaj także

Ravensbrück - hitlerowskie piekło kobiet

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 06:00
30 kwietnia 1945 roku wyzwolony został przez Armię Czerwoną niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny dla kobiet Ravensbrück.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Bielecki – historia obozowej miłości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 06:00
W obozie śmierci Auschwitz-Birkenau przetrwał ponad cztery lata. Przeżył też wielką miłość. Latem 1944 roku postanowił uratować ukochaną, Żydówkę Cylę Cybulską. Razem uciekli z obozu, lecz dla bezpieczeństwa musieli się rozdzielić. Ponownie spotkali się po 39 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś pogrzeb Kamilli Janowicz-Sycz, więźniarki KL Ravensbrück. Zobacz jedną z ostatnich rozmów z bohaterką

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 14:00
31 stycznia w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Kamili Janowicz-Sycz, więźniarki niemieckiego obozu KL Ravensbrück. Zmarła zostanie pochowana na cmentarzu Rakowickim.
rozwiń zwiń