Dr Paweł Grabowski. Zrezygnował z kariery, by poświęcić się umierającym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 13:00
– Moje życie jest życiem absolutnie normalnego człowieka – przekonuje w rozmowie z Michałem Olszańskim dr Paweł Grabowski, który prowadzi domowe hospicjum na Podlasiu.
Audio
  • Dr Paweł Grabowski w rozmowie z Michałem Olszańskim (Godzina prawdy/Trójka)
Warszawa, 31.03.2019. Laureat Nagrody im. Jana Rodowicza Anody  w kategorii Całokształt dokonań oraz godna naśladowania postawa życiowa  dr Paweł Grabowski
Warszawa, 31.03.2019. Laureat Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody" w kategorii "Całokształt dokonań oraz godna naśladowania postawa życiowa" – dr Paweł GrabowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Mówi, że medycyna to jego miłość. Na co dzień zajmuje się szczególną jej odmianą, medycyną paliatywną. Siedem lat temu w gminie Michałowo stworzył domowe hospicjum. Dzisiaj Hospicjum Proroka Eliasza niesie bezpłatną pomoc osobom nieuleczalnie chorym, aby mogły godnie przeżyć ostatnie miesiące swego życia.

– Medycyna paliatywna, chyba jako jedyna dziedzina medycyny, wyrosła z ruchu oddolnego. Zaczynając od Bazylego Wielkiego po Hannę Chrzanowską czy Cicely Saunders – zawsze były grupy ludzi, które uważały, że trzeba towarzyszyć osobom samotnym, cierpiącym, porzuconym, ubogim, umierającym, w podróży, obcym – mówi gość Michała Olszańskiego. – Ale medycyna paliatywna to nie tylko towarzyszenie, trzymanie za rękę, gładzenie po głowie, ale dziedzina, która wymaga absolutnie wysokospecjalistycznej wiedzy – dodaje.

Jak ewoluowała kariera zawodowa doktora Pawła Grabowskiego? Jakie wydarzenie z jego życia osobistego doprowadziło do tego, że postanowił pomagać umierającym? Jaki był budżet hospicjum na początku działalności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: dr Paweł Grabowski (lekarz)

Data emisji: 31.05.2019
Godzina emisji: 12.07

gd/mk

Czytaj także

Siostra Michaela Rak: trzeba być dla człowieka w potrzebie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:00
W 2008 roku przeprowadziła się do Wilna i podjęła się niemal niewykonalnego zadania budowy pierwszego i jedynego, jak do tej pory, stacjonarnego hospicjum na Litwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adriana Porowska o pomocy innym. "Każdy rodzi się z różnymi zasobami"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 15:20
– Jak czasami ktoś mnie pyta, dlaczego robię to, co robię, to nie umiem odpowiedzieć, w którym momencie podjęłam decyzję o pomaganiu. Wszystko po prostu prowadziło mnie do tego miejsca – mówi bohaterka "Godziny prawdy". 
rozwiń zwiń