Stanisław Aronson ps. "Rysiek": jestem szczęśliwym uciekinierem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 13:00
"Godzina prawdy" powraca po wakacyjnej przerwie. Powrót ten uczciliśmy rozmową z wyjątkowym gościem – Stanisławem Aronsonem ps. "Rysiek", który przyjechał do Warszawy z okazji premiery książki "Wojna nadejdzie jutro.", będącej zapisem jego wspomnień.
Audio
  • Rozmowa ze Stanisławem Aronsonem ps. "Rysiek" (Godzina Prawdy/Trójka)
Stanisław Aronson ps.Jerzy podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego, w związku z promocją książki Wojna nadejdzie jutro
Stanisław Aronson ps."Jerzy" podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego, w związku z promocją książki "Wojna nadejdzie jutro"Foto: PAP/Rafał Guz

Stanisław Aronson to obecnie 94-letni powstaniec warszawski, polski Żyd i oficer AK w stopniu podporucznika. Od 1947 mieszka w Izraelu. Jak udało mu się przeżyć getto warszawskie i powstanie? Jak doszło do jego słynnej ucieczki z wagonu zmierzającego do Treblinki? Co ma do powiedzenia tym, którzy twierdzą, że Żydzi nie potrafili walczyć i zgodzili się na to, co ich spotkało?

– Oni nie zgodzili się na to, po prostu nie wierzyli, że może dojść do zamordowania setek tysięcy ludzi. Każdy miał nadzieję, że przeżyje i żyło się tą nadzieją. Nawet jak już siedziało się w pociągu, myślało się, że nie jedzie on do Treblinki. Ludzie są z natury optymistami – mówił Stanisław Aronson w rozmowie z Michałem Olszańskim.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Stanisław Aronson ps "Rysiek"

Data emisji: 6.09.2019
Godzina emisji: 12.06

kr/kw

Czytaj także

Anna Milewska: mogłam sobie pozwolić na wiele

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 13:00
Anna Milewska – aktorka przez wiele osób kojarzona głównie dzięki roli Julii w serialu "Złotopolscy", wdowa po Andrzeju Zawadzie. W rozmowie z Michałem Olszańskim wspominała 47 lat przeżytych z legendarnym himalaistą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu prawdy o sobie. Historia Gleba Bartonia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 13:00
– Podróż naszego gościa to nie tylko podróż z Ukrainy do Polski, ale także podróż przez świat wartości – zauważa Michał Olszański. Dzięki rozmowie poznajemy życie Gleba od dzieciństwa, przez przynależność do młodzieżowego gangu, działalność w partii komunistycznej, po zaangażowanie w pomoc ofiarom konfliktu na Majdanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Łapot: do życia staram się podchodzić kabaretowo

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 12:54
– Kabaret zawsze nam towarzyszył, zwłaszcza przed 1989 rokiem stanowił bardzo istotny element odreagowania wszystkich negatywnych emocji – wspomina Michał Olszański, który rozmawiał w "Godzinie prawdy" z Jackiem Łapotem – satyrykiem kiedyś mocno związanym z Trójkową sceną kabaretową.
rozwiń zwiń