"Godzina prawdy" na Festiwalu Górskim 2019. Rozmowa z Krzysztofem Wielickim

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 14:00
Tym razem "Godzinę prawdy" spędziliśmy w plenerze. Wybraliśmy się do Lądka Zdroju, gdzie trwa 24. edycja Festiwalu Górskiego.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Wielickim na 24. Festiwalu Górskim 2019 w Lądku Zdroju (Godzina Prawdy/Trójka)
Krzysztof Wielicki
Krzysztof WielickiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Rozmówcą Michała Olszańskiego był Krzysztof Jerzy Wielicki – wspinacz, taternik, alpinista i himalaista, piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

– Po wejściu na szczyt nikt nie myśli o żadnym poczuciu spełnienia. Jedyne, czego człowiek chce, to zejść jak najszybciej na dół. W pierwszych latach wspinania góry są urokliwe, człowiek podziwia wszystko wokół, ale potem stają się materią, w której można realizować wyzwania. Oczywiście, trzeba na początku pokochać góry, ale potem wyzwanie i cel, liczą się bardziej, niż one same. Ilość wejść i zejść musi być równa sobie – mówił gość Michała Olszańskiego.

Wspinaczka wysokogórska jest niezwykle niebezpiecznym zajęciem. – Znamy cierpienie, mamy doświadczenie i wiemy, że nie można przekraczać pewnych granic. Jest tylko jeden problem. Każdy wie o tym, że ma taką cienką, czerwoną linię, której nie należy przekraczać. Jednak właśnie przy tej linii życie jest najciekawsze – przyznał Krzysztof Wielicki.

Co, zdaniem gościa audycji, jest jego największym osiągnięciem? Kiedy przekroczył on swoją własną granicę? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Krzysztof Wielicki (wspinacz, taternik, alpinista i himalaista)

Data emisji: 20.09.2019
Godzina emisji: 12.09

Czytaj także

Dwa lata po tragedii na Shivlingu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 13:00
Gośćmi tego wydania audycji byli trzej znakomici wspinacze: Janusz Gołąb, Kacper Tekieli, Andrzej Życzkowski i Maciej Ciesielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Szlak Himalajski i Bartosz Malinowski – trzeci etap za nim

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 08:50
Bartosz Malinowski zakończył właśnie trzeci etap Wielkiego Szlaku Himalajskiego, którego postępy relacjonowalismy w poprzednich wydaniach audycji. Czas na podsumowanie tej wyprawy!
rozwiń zwiń