Bronisław Kamiński: czuję się Polakiem, ale staram się rozumieć wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:00
Gościem nadawanego ze Szklarskiej Poręby, specjalnego wydania "Godziny prawdy", był Bronisław Kamiński – filozof, publicysta, a także wielki patriota.
Audio
  • Bronisław Kamiński, czyli człowiek, który pracuje dla pojednania (Godzina prawdy/Trójka)
Dzieci na Dworcu Głównym w Warszawie, w drodze na kolonię letnią zorganizowaną przez Polski Związek Obrony Kresów Zachodnich
Dzieci na Dworcu Głównym w Warszawie, w drodze na kolonię letnią zorganizowaną przez Polski Związek Obrony Kresów ZachodnichFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

W specjalnym wydaniu audycji, nagranym podczas Festiwalu "Trójka Górom" w Szklarskiej Porębie, pan Bronisław opowiedział Michałowi Olszańskiemu o trudnych doświadczeniach z dzieciństwa spędzonego na Podolu, o przymusowym przesiedleniu na Dolny Śląsk oraz o tym, jak wszystkie to, co spotkało go w życiu, wpływa na jego dzisiejszą działalność na rzecz pojednania Polaków, Ukraińców i Niemców. 

– Trzeba coś robić, działać, żeby przyszłość była bardzie pokojowa, niż przeszłość. Tak mi przypadło w życiu, że jestem wciąż na jakichś pograniczach. Obecnie żyję w Kudowie, na pograniczu z Czechami, ale i z Niemcami, bo oni stąd właśnie zostali przesiedleni do Niemiec i z nimi się spotykam także. Zbudowaliśmy tu w 2000 roku pomnik trzech kultur, na zakończenie stulecia i tysiąclecia, żeby zamknąć to jakimś gestem pokoju. Powstał on w formie tęczy w nawiązaniu do biblijnego łuku tęczy z czasów Noego po potopie. Umieściliśmy na nim trzy tablice: po polsku, czesku i po niemiecku i cieszy się to powodzeniem u wszystkich, jest dobrym przykładem – opowiada gość Michała Olszańskiego.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Bronisław Kamiński (filozof, publicysta)

Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 12.08

Czytaj także

Obóz Auschwitz-Birkenau we wspomnieniach byłego więźnia. Stanisław Zalewski gościem Michała Olszańskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:00
– Chcę oddać hołd tym, którzy jeszcze żyją i do dziś udało im się zapamiętać tamte tragiczne chwile i przekazywać je ludziom – mówił w Programie 3 Polskiego Radia były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisław Zalewski na trzy dni przed 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tom Justyniarski: sami tworzymy nasz świat

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 13:00
Gość tego wydania "Godziny prawdy" poświęcił swoje życie ochronie zwierząt i edukowaniu na ten temat innych. Na spotkaniach autorskich w szkołach opowiadał o miłości do naszych braci mniejszych już 300 tysiącom uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Jakucji do Szklarskiej Poręby! "Pogromcy mrozu" gośćmi Michała Olszańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:00
– Pochłoneły mnie zagadnienia dotyczące przetrwania i zacząłem to rozwijać. Znalazłem swoją niszę niszy, czyli zimno  i wychłodzenie – mówił podczas specjalnego wydania "Godziny Prawdy" na Festiwalu "Trójka Górom" surwiwalowiec Piotr Marczewski, który wraz z Valerjanem Romanovskim odwiedzili Trójkowy Namiot Spotkań jako twórcy projektu "Oswajamy Mróz", nazywani także "Pogromcami mrozu".
rozwiń zwiń