Mika Urbaniak: wychowała mnie muzyka

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 13:00
– Zawsze wiedziałam, że będę o tym rozmawiać, tylko nie wiedziałam kiedy. W swoich najczarniejszych momentach myślałam sobie, że kiedyś będę mogła o tym opowiedzieć i komuś pomóc. Dawało mi to jakąś wiarę – mówi wokalistka i kompozytorka Mika Urbaniak, która w audycji Michała Olszańskiego poruszyła temat ciężkich chorób, z którymi zmagała się przez wiele lat swojego życia – chorobą afektywną dwubiegunową i akoholizmem.
Audio
  • Mika Urbaniak gościem Michała Olszańskiego (Godzina prawdy/Trójka)
Mika Urbaniak
Mika UrbaniakFoto: Łukasz Kowalski

Urodzona w 1980 roku w Nowym Jorku Mika Urbaniak pisze własne piosenki już od 11 roku życia, a na scenie zadebiutowała jako 14-latka. W branży muzycznej została doceniona za świetny głos i doskonały "flow", a co za tym idzie – jest zapraszana do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny. Jej głos znamy doskonale z solowych płyt Andrzeja Smolika (m.in. singiel "Who Told You") oraz gościnnych nagrań i występów u boku m.in. Grzegorza Markowskiego, Mietka Szcześniaka, Noviki, O.S.T.R., Liroya i – oczywiście –Michała Urbaniaka oraz Urszuli Dudziak. Czy dzieciństwo spędzone z gigantami jazzu należało do łatwych?

– Rodzice byli zapracowani, mieli swoje problemy. Nie miałam przyjaciół, czułam się samotna. Cały czas żyłam w świecie muzyki. Gdy rodzice nie mogli się nami opiekować, wychowywali nas Nowy Jork i muzyka. Grałam na pianinie, jeździłam na rolkach, słuchałam muzyki, spędzałam czas z przyjaciółmi mojej siostry. Łaziliśmy w nocy po Central Parku, piliśmy, paliliśmy i było bardzo trudno do nas dotrzeć. Zaczęłam pić w wieku 14 lat. Nie skończyłam college'u, bo moja choroba się odzywała i pogubiłam się w tym wszystkim – wspomina artystka. – O swoim procesie powrotu do zdrowia mówi: – To jest proces. W tym roku pierwszy raz miałam hipomanię i nie poszłam do szpitala. To jest progres, ale nauczenie się żyć z tą chorobą bez polegania na innych wymaga bardzo dużo praktyki, mądrości i wiedzy. Od wielu lat chodzę na terapię. Ważne jest przede wszystkim to, żeby ludzie nie bali się osób z chorobami psychicznymi i żeby osoby chore nie obawiały się o tym mówić – podkreśla.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Mika Urbaniak (wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów)

Data emisji: 28.02.2020
Godzina emisji: 12.07

kr

Czytaj także

Katarzyna Dacyszyn: wiedziałam, że muszę walczyć

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 13:30
Katarzyna Dacyszyn, modelka i projektantka mody, którą dwa lata temu stalker oblał kwasem siarkowym, była gościem Michała Olszańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Rylik: dla sukcesu trzeba wyjść ze strefy komfortu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 13:00
Wielokrotne mistrzostwo świata w boksie zawodowym i trzykrotne mistrzostwo Europy w kick-boxingu to tylko niektóre z jej sportowych osiągnięć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Dzikowska: musiałam sama decydować o sobie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 13:33
Elżbieta Dzikowska opowiadała Michałowi Olszańskiemu o swoim dzieciństwie. Tatę, działacza AK straciła wcześnie, po aresztowaniu w czasie wojny. Do dziś bohaterka "Godziny prawdy" jednak pamięta jak… zaplatał warkocze. Wkrótce po wojnie straciła też mamę, którą zatrzymało UB. Po pewnym czasie i  ją , 15-letnią wówczas,  aresztowano.
rozwiń zwiń