Zero strat, mnóstwo empatii. Oskar Bystrzycki i jego podopieczni

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 13:00
– Kiedy podjeżdżamy, na miejscu jest już nawet 200 osób. Wiedzą już jak się ustawić, bo w prostej linii na pewno by się nie zmieścili. Stawiamy stolik i przygotowujemy rzeczy, które będziemy rozdawać osobom bezdomnym – tak typowy dzień pracy Fundacji "Daj Herbatę" opisuje Oskar Bystrzycki, wychowawca z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii na Grochowie.
Audio
  • Oskar Bystrzycki gościem Michała Olszańskiego (Godzina prawdy/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/New Africa

Oskar Bystrzycki razem ze swoimi uczniami z ośrodka organizuje jadłodajnie dla bezdomnych na Dworcu Centralnym. Kim są jego wychowankowie? Jak udaje mu się kształtować prawidłowe postawy i empatię wśród tych młodych ludzi?

– Zdecydowanie nie możemy mówić o młodych przestępcach, chociaż taki jest stereotyp. To są chłopcy z ośrodka socjoterapii, którzy mają trudności w nauce i są zagrożeni niedostosowaniem społecznym. Pobyt w ośrodku nie jest dla nich karą, tylko szansą, żeby normalnie funkcjonować w społeczeństwie i w przyszłości osiągnąć sukces – podkreśla Oskar Bystrzycki.

Przygotowywanie i rozdawanie posiłków osobom bezdomnym jest częścią projektu "Gastro-help". Posiłki powstają z pozyskanych z supermarketów warzyw i owoców, które, gdyby nie nasz gość, trafiłyby na śmietnik. – Uwielbiam ruch Zero Waste. Zabieram produkty, zawożę je do ośrodka i razem z chłopakami zastanawiamy sie, co ugotować. Wiemy jedno – to musi być treściwe, gęste i sycące, bo bardzo często jest tak, że dla tych osób jest to jedyny gorący posiłek w ciągu dnia. Założenia tego projektu to nie tylko edukacja proekologiczna i kształtowanie empatii, ale również przygotowanie do samodzielnego życia po opuszczeniu placówki – opowiada rozmówca Michała Olszańskiego.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Oskar Bystrzycki (wychowawca z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii na Grochowie, wolontariusz w Fundacji "Daj Herbatę", pomysłodawca projektu "Gastro-help")

Data emisji: 06.02.2020
Godzina emisji: 12.07

kr

Czytaj także

Gdy umierają najbliżsi... Życie po stracie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:00
– Mało kto o tym mówi, że bardzo ważne jest bycie przy zmarłym, żeby łatwiej nam było przejść żałobę, która się zaraz zacznie. Często jest to etap bardzo trudny czy to będzie rodzic, mąż czy żona, którzy tracą kogoś bliskiego – mówi ks. Paweł Dobrzyński, prowadzący domowe hospicjum dla dzieci Promyczek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostra Małgorzata Chmielewska: zawsze mamy coś do dania

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 13:30
 – Ten świat jest przepiękny, ale i ogromnie brzydki – mówiła w "Godzinie prawdy" siostra Małgorzata Chmielewska. Jak dodała praca na rzecz innych to jakby mycie brudnych okien czy zmywanie napisów ze ścian. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Kamiński: czuję się Polakiem, ale staram się rozumieć wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:00
Gościem nadawanego ze Szklarskiej Poręby, specjalnego wydania "Godziny prawdy", był Bronisław Kamiński – filozof, publicysta, a także wielki patriota.
rozwiń zwiń