Elmi Abdi: czuję się Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 13:00
Kwestia pobytu imigrantów i uchodźców dzieli Polskę i Europę, zwłaszcza w ciągu ostatniej dekady. Choć wielu urodzonych w naszym kraju wyjeżdża z niego w poszukiwaniu lepszego życia, są i tacy, dla których to właśnie Polska staje się ziemią obiecaną. Jedną z tych osób jest Elmi Abdi, który mieszka tu już od 23 lat.
Audio
  • Elmi Abdi gościem Michała Olszańskiego (Godzina prawdy/Trójka)
Elmi Abdi
Elmi Abdi Foto: fds.org.pl

chmielewska 1200.jpg
Siostra Małgorzata Chmielewska: zawsze mamy coś do dania

Elmi Abdi w 1991 roku uciekł z ogarniętej wojną domową Somalii. Spędził 11 dni w łodzi służącej do transportu bydła. Po przybyciu do Polski w 1996 roku spotkał ludzi, którzy zapewnili mu wsparcie. – Polacy to naród, który naprawdę potrafi pomagać. Po przyjeździe do Polski miałem bardzo dużo problemów. Zastanawiałem się, czy zostać, czy wyjechać.  Polacy przyjęli mnie z otwartymi ramionami. Widzieli, że jestem w potrzebie i pomagali mi – mówił gość Michała Olszańskiego.

Z wykształcenia weterynarz i absolwent Uniwersytetu w Mogadiszu, dziś jest prezesem Stowarzyszenia Somalijskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie promuje wspólnotę somalijską w naszym kraju i pomaga uchodźcom odnaleźć się w nowym miejscu. W 2019 roku został ogłoszony Społecznikiem Roku przez tygodnik "Newsweek". 


Janina Ochojska 1200 F.jpg
Janina Ochojska: wiem, że mogę zmieniać świat na lepsze

Mówi i myśli po polsku. Zapytany o tym, jak żyje mu się wśród Polaków, odpowiada – Nie lubię wrzucać wszystkich do jednego worka. Jest mnóstwo wyśmienitych, fajnych Polaków, tylko cały czas pytam ich: gdzie Wy jesteście, dlaczego Was nie słychać? Jest mała grupa osób nastawionych negatywnie do emigrantów, ale ci są bardziej słuchani – ocenia.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy 
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: 
Elmi Abdi (uchodźca z Somalii, koordynator i asystent kulturowy w Fundacji dla Somalii, prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w Rzeczypospolitej Polskiej)
Data emisji: 12.06.2020
Godzina emisji:
12.09

kr/gs

Czytaj także

Włodzimierz Lubański o swoim życiu i karierze

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 01:00
To piłkarz, którego przedstawiać nie trzeba. Król strzelców w reprezentacji Polski. W 75 spotkaniach zdobył 48 bramek. Włodzimierz Lubański to żywa legenda polskiego futbolu. Michał Olszański spotkał się z nim w 2016 roku. Teraz przypominamy tę rozmowę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba Strzyczkowski: jestem tu, by ratować Trójkę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 14:00
Od kilku dni Trójka ma nowego dyrektora. Wymagającego zadania podjął się wieloletni dziennikarz stacji – Kuba Strzyczkowski. W specjalnym, dwugodzinnym wydaniu "Godziny prawdy" z szefem anteny rozmawiał Michał Olszański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Szwan gościem Michała Olszańskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 13:00
Gościem "Godziny prawdy" był Andrzej Szwan, znany pod pseudonimem artystycznym Lulla La Polaca.
rozwiń zwiń