X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

15 lat pod ziemią, 32 na morzu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:09
- Są jeszcze miejsca, które chciałbym zobaczyć, ocean wciąż stanowi dla mnie tajemnicę - mówi dziś kpt. Jerzy Radomski, który Ziemię opłynął 11 razy.
Audio
Kapitan Jerzy Radomski
Kapitan Jerzy RadomskiFoto: fot. PAP/Jerzy Undro

Jego żeglarska przygoda zaczęła się, gdy miał 14 lat i w wielkiej tajemnicy przed rodzicami sam pojechał nad morze. Kilka lat później, gdy pracował w kopalni Moszczenica jako elektryk, Jerzy Radomski postanowił zrealizować młodzieńcze marzenie.

- Zorganizowałem z kolegami pierwszy górniczy rejs na Wyspy Kanaryjskie. Wypłynęliśmy wynajętym jachtem mimo kłopotów z ówczesną władzą. Na szczęście dla mnie żaden z kolegów nie zdecydował się skorzystać z okazji i zostać za granicą - opowiada w rozmowie z Michałem Olszańskim.

Po powrocie był już pewien - chce mieć własną łajbę. Budowa trwała 7 lat, w 1978 roku "Czarny diament" został spuszczony na morskie wody. - 22 czerwca o godz 23.55 ze Świnoujścia wypłynąłem z załogą w rejs dookoła Europy. Była też ze mną żona Basia - wspomina dziś kapitan.

Po 50 dniach nastąpiła zmiana załogi i z członkami górniczego klubu odbył jeszcze trzy rejsy. I tak zostało. Z perspektywy oceanu obserwował rodzenie się Solidarności, stan wojenny zastał go na Pacyfiku, a jego zakończenie w Australii. Przeżył zderzenie z rafą koralową, sztormy i ataki piratów. 

Musiał utrzymać siebie, jacht i w najtrudniejszych momentach pomóc rodzinie pozostawionej w Polce. - Ja przy budowie jachtu poznałem tyle zawodów, że żadnej pracy się nie bałem - wspomina. Więc w Australi budował tunel, w Stanach Zjednoczonych kładł marmury i naprawiał jachty, a w Nowej Zelandii pracował w drukarni. Nigdy się nie nudził.

- Jeśli chodzi o jedzenie to najłatwiej było zdobyć owoce, ale przyznam, że kiedyś u wybrzeży Polinezji na koguta wymieniłem taśmy z nagraniami Maryli Rodowicz..


Jak wygląda życie rodzinne w tak ekstremalnej sytuacji, czy psy mają chorobę morską i dlaczego w czasie sztormu pomaga muzyka? Dowiesz się słuchając całej audycji "Godzina prawdy, 28 października 2011"

* Kpt. Jerzy Radomski na jachcie "Czarny Diament" przebył 240 tys. mil morskich. To tak, jakby okrążył Ziemię 11 razy.

Audycji "Godzina prawdy" można słuchać w każdy piątek o godz. 12.05. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Jerzy Radomski żeglarzem roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2011 14:45
Kpt. Jerzy Radomski, za trwającą 32 lata wyprawę po wszystkich oceanach na jachcie "Czarny Diament", uhonorowany został tytułem Żeglarza Roku 2010
rozwiń zwiń