15 lat pod ziemią, 32 na morzu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:09
- Są jeszcze miejsca, które chciałbym zobaczyć, ocean wciąż stanowi dla mnie tajemnicę - mówi dziś kpt. Jerzy Radomski, który Ziemię opłynął 11 razy.
Audio
Kapitan Jerzy Radomski
Kapitan Jerzy RadomskiFoto: fot. PAP/Jerzy Undro

Jego żeglarska przygoda zaczęła się, gdy miał 14 lat i w wielkiej tajemnicy przed rodzicami sam pojechał nad morze. Kilka lat później, gdy pracował w kopalni Moszczenica jako elektryk, Jerzy Radomski postanowił zrealizować młodzieńcze marzenie.

- Zorganizowałem z kolegami pierwszy górniczy rejs na Wyspy Kanaryjskie. Wypłynęliśmy wynajętym jachtem mimo kłopotów z ówczesną władzą. Na szczęście dla mnie żaden z kolegów nie zdecydował się skorzystać z okazji i zostać za granicą - opowiada w rozmowie z Michałem Olszańskim.

Po powrocie był już pewien - chce mieć własną łajbę. Budowa trwała 7 lat, w 1978 roku "Czarny diament" został spuszczony na morskie wody. - 22 czerwca o godz 23.55 ze Świnoujścia wypłynąłem z załogą w rejs dookoła Europy. Była też ze mną żona Basia - wspomina dziś kapitan.

Po 50 dniach nastąpiła zmiana załogi i z członkami górniczego klubu odbył jeszcze trzy rejsy. I tak zostało. Z perspektywy oceanu obserwował rodzenie się Solidarności, stan wojenny zastał go na Pacyfiku, a jego zakończenie w Australii. Przeżył zderzenie z rafą koralową, sztormy i ataki piratów. 

Musiał utrzymać siebie, jacht i w najtrudniejszych momentach pomóc rodzinie pozostawionej w Polce. - Ja przy budowie jachtu poznałem tyle zawodów, że żadnej pracy się nie bałem - wspomina. Więc w Australi budował tunel, w Stanach Zjednoczonych kładł marmury i naprawiał jachty, a w Nowej Zelandii pracował w drukarni. Nigdy się nie nudził.

- Jeśli chodzi o jedzenie to najłatwiej było zdobyć owoce, ale przyznam, że kiedyś u wybrzeży Polinezji na koguta wymieniłem taśmy z nagraniami Maryli Rodowicz..


Jak wygląda życie rodzinne w tak ekstremalnej sytuacji, czy psy mają chorobę morską i dlaczego w czasie sztormu pomaga muzyka? Dowiesz się słuchając całej audycji "Godzina prawdy, 28 października 2011"

* Kpt. Jerzy Radomski na jachcie "Czarny Diament" przebył 240 tys. mil morskich. To tak, jakby okrążył Ziemię 11 razy.

Audycji "Godzina prawdy" można słuchać w każdy piątek o godz. 12.05. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Jerzy Radomski żeglarzem roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2011 14:45
Kpt. Jerzy Radomski, za trwającą 32 lata wyprawę po wszystkich oceanach na jachcie "Czarny Diament", uhonorowany został tytułem Żeglarza Roku 2010
rozwiń zwiń