X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nienawidzę tej choroby, ale kocham walczyć"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 09:00
- Ta choroba jest wielkim oszustem, gnojkiem, który każe nam myśleć, że zabiera nam życie, że już koniec, ale nie wolno się poddać - mówi Agnieszka Katana cierpiąca na stwardnienie rozsiane.
Audio
  • Agnieszka Katana w "Godzinie prawdy" - 13 kwietnia 2012
Agnieszka Katana na koniu Tymku podczas XI Ogólnopolskich zawodów osób niepełnosprawnych w ujeżdżeniu. 23-24.04.2010
Agnieszka Katana na koniu Tymku podczas XI Ogólnopolskich zawodów osób niepełnosprawnych w ujeżdżeniu. 23-24.04.2010 Foto: źr. youtube/haqer1

Doktorantka filogenetyki molekularnej, wolontariuszka w domu dziecka, bizneswoman i miłośniczka sportu w 2005 roku dowiedziała się, że choruje na stwardnienie rozsiane. 

- Na początku myślałam, że to koniec. Popełniłam wtedy wiele błędów i podjęłam mnóstwo niepotrzebny postanowień. Potem się okazało, jak to bywa z tak złośliwymi chorobami, że zaczęła się cofać - wspominała Agnieszka Katana w rozmowie z Michałem Olszańskim.

Gość "Godziny prawdy" przyznaje, że bardzo pomagają jej ludzie, ale prawdziwym lekarstwem jest wysiłek fizyczny. - Nie mogę zupełnie zrozumieć, że ludzie szukają innych lekarstw poddając się, mówiąc, że nie mają siły. Ja też nie mam siły, ale pływam, jeżdżę konno i przemieszczam się autobusem - mówiła z zapałem. Nawet, gdy leżała w szpitalu po silnym ataku choroby pogodziła się z utratą wszystkiego, ale nie kontaktu z końmi. "Bardzo proszę - przypadku statystyczny - przyjmij to do wiadomości, że ja koni nie oddam" - powtarzała w myślach.

Choć każda z tych aktywności to dla niej ogromny wysiłek, podobnie jak przyjście do trójkowej audycji, podkreśla, że gdy ma cel, nic nie jest w stanie jej powstrzymać. 

- Przed diagnozą myślałam, że mogę wszystko i był czas, że mogłam wszystko. Dziś jedyne, co mnie może uchronić od postępów choroby, to niepoddawanie się. Muszę starać się wygrywać, a nie przesiedzieć resztę życia w kącie - podkreślała.

Podczas rozmowy z Michałem Olszańskim Agnieszka Katana mówiła o rzeczach, których osoby zdrowe na co dzień nie doceniają lub nie dostrzegają. Tym bardziej zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Godzina prawdy - 13 kwietnia 2012".

Co pomaga Agnieszce w momentach załamania? Jakie objawy choroby są źle interpretowane przez otoczenie i co ma wspólnego życie pani Agnieszki ze statystyką?

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w piątek w samo południe. Zapraszamy do słuchania!

Czytaj także

Żegnaj smutku stwardnienia rozsianego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 11:37
Chorzy na stwardnienie rozsiane siedmiokrotnie częściej niż reszta społeczeństwa popełniają samobójstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska nie dba o chorych na stwardnienie rozsiane

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 22:08
- Mamy leczonych ok. 7, 8 proc. pacjentów, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej leczeni są wszyscy, którzy się kwalifikują do terapii - mówi Anna Gryżewska, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podaj serce, pomóż chorym na stwardnienie rozsiane

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:24
"Podaj serce" pod takim hasłem Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka" organizuje akcje na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane.
rozwiń zwiń