X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ulgowe podejście nigdy mi się nie podobało"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 18:33
- Każda niepełnosprawność przeszkadza, ale ważne jest, by robić to, czego pragniemy. Spełniać marzenia i nie uzależniać ich realizacji od osób trzecich - przekonuje niewidoma od urodzenia Hanna Pasterny. Jej się to udaje!
Audio
  • - Denerwuje mnie bierność i biadolenie - mówi Hanna Pasterny w "Godzinie prawdy"
Hanna Pasterny
Hanna PasternyFoto: hannapasterny.pl

Hanna Pasterny jest jedynaczką, ale jej dzieciństwo wyglądało zwyczajnie, bawiła się na podwórku ze zdrowymi dziećmi. Gdy zbliżał się czas rozpoczęcia edukacji, rodzice zdecydowali o posłaniu jej do szkoły Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. - Rodziny dzieci niepełnosprawnych często są nadopiekuńczy, a w internacie wszyscy są niewidomi i nikt się nad nimi nie roztkliwia. Tak więc, choć czas w Laskach wspominam jako trudny, bo byłam daleko od domu, to uważam, że rodzice podjęli słuszną decyzję, uczyłam się tam samodzielności - opowiada w "Godzinie prawdy".
Prowadzący audycję Michał Olszański przyznał, że utrata wzroku jest niepełnosprawnością, której on sam obawia się najbardziej. Tymczasem Hania bierze z życia pełnymi garściami i robi o wiele więcej niż przeciętny człowiek. Poszła do powszechnego liceum z internatem i nie pozwoliła zwalniać się z obowiązków, jakie mieli inni uczniowie. Skończyła filologię romańską, a potem podyplomowo logopedię.

Jak to możliwe, że w postawie młodej kobiety nie czuć żadnej bariery, ograniczeń wynikających z braku jednego ze zmysłów? Czy nigdy nie towarzyszył jej bunt, żal, negatywne emocje? - Nie zawsze to było proste. Na pewnym etapie przesadziłam z nauką, pojawiły się bóle głowy, a neurolog zdiagnozował epilepsję. Trudna do zaakceptowania była ta dodatkowa niepełnosprawność. Ale to doświadczenie okazało się potrzebne, otrzeźwiające. Zwolniłam i znalazłam czas na życie towarzyskie - przyznaje.

Posłuchaj innych rozmów z niezwykłymi ludźmi w "Godzinie prawdy" >>>

Mimo że siebie samej nie widzi, jak każda kobieta lubi wyglądać pięknie. Przeszła kurs wizażu i chętnie korzysta z sugestii osób widzących. Pierwszy staż, wolontariat, pierwsza praca - na każdym z etapów zdobywała nowe umiejętności, pokonywała ograniczenia, poznawała ludzi i dzieliła sięswoim doświadczeniem.

- Bariery oczywiście są, ale ważne, byśmy nie ograniczali się do biadolenia. Nie zawsze idzie gładko, ale denerwuje mnie narzekanie i bierność. Trzeba samemu wziąć się do roboty, można proponować własne rozwiązania, interweniować, być aktywnym w lokalnej społeczności - podsumowuje, a jej słowa są poparte takimi właśnie działaniami.

O współpracy z Jerzym Buzkiem, walce z charytatywnym podejściem do niepełnosprawnych, a także nowych technologiach, podróżach zagranicznych i życiu osobistym Hanna Pasterny opowiedziała w Trójce. Wysłuchaj całej audycji!

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek tuż po godzinie 12.00.

Czytaj także

Tańczy dzięki sile woli

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 10:14
Rafał Urbacki nie ma czucia w nogach od połowy ud do czubków palców. Mimo to chodzi i … tańczy, i to wcale nie na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń