Tomek Michniewicz: wszyscy podróżnicy to egocentrycy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 13:00
Jego pierwsza i ostatnia wyprawa z biurem podróży do egzotycznej Tunezji miała miejsce 12 lat temu. - To był najgorszy tydzień w moim życiu - wspomina 30-latek, który odwiedził 50 krajów świata.
Audio
  • Tomek Michniewicz opowiada jak pojechać na koniec świata i wrócić
Tomek Michniewicz
Tomek MichniewiczFoto: www.facebook.com/tomekmichniewicz

Od tego czasu wyjeżdża sam, podróżuje z plecakiem i lubi być tam, gdzie coś się dzieje. Jako jeden z kilkudziesięciu zachodnich dziennikarzy relacjonował krwawe demonstracje w Nepalu w 2008 roku, które doprowadziły do zniesienie monarchii. Jak sam o sobie mówi, wcale nie jest podróżnikiem, jest turystą.

- Im więcej podróżujesz, tym bardziej staje się to ekscytujące. Ale są momenty otrzeźwienia, kiedy pojawiają się problemy związane z przemocą czy śmiercią - opowiadał gość "Godziny prawdy". - Moje pierwsze tego typu doświadczenie miało miejsce podczas podróży do Etiopii, mojej pierwszej dalekiej, samodzielnej eskapady. To czas, kiedy zrozumiałem, że strach czy obawa to zupełnie inny stan niż przerażenie. W drugim przypadku nogi uginają się pod tobą całkowicie dosłownie - mówi Tomek Michniewicz. Świat jest fascynujący, ale i niebezpieczny, trzeba ważyć ryzyko.

Czego szuka w podróży? To wciąż się zmienia. - Początkowo chciałem zobaczyć różnorodność świata. Dziś wiem, że to, co nasza kultura, rodzina, "Pan Tadeusz” wkładają nam do głowy, to tylko jeden ze sposobów na życie. Podróżując, poznaję ludzi, którzy egzystują w sposób odmienny i są szczęśliwi. Odkrywam, że sensem życia jest nie osiągnięcie celu, który wyznacza mi społeczeństwo (żona, dom, samochód, praca na etacie), ale bycie szczęśliwym - podkreśla Tomek Michniewicz. Jak wyznaje, wyjazdy to pasja, ale i choroba. - Wszyscy podróżujący to egocentrycy, podróżujesz tylko dla siebie. Jeśli to jest dla Ciebie najważniejsze, Twoi najbliżsi, ich chęci i potrzeby są na miejscach dalszych - zaznacza.

Tomek Michniewicz nie tylko podróżuje i organizuje podróże innym. Nie tylko doradza, jak poznawać świat bez biura podróży, tanio i prawdziwie, ale także prowadzi projekty promujące odpowiedzialne podróżowanie, czy wspierające działalność rezerwatów dla ginących gatunków zwierząt.Jako dziennikarz, backpacker, fotograf, radiowiec i aktywista przemierza świat, a potem pokazuje go innym. Autor dwóch bestsellerowych reportaży: "Samsara. Na drogach, których nie ma" oraz "Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów", redaktor naczelny serwisu podróżniczego koniecswiata.net.

W Trójce współtworzył cykl audycji "Trójka przekracza granice", podróżował z mikrofonem po Nepalu, Tajlandii, Kambodży, Hongkongu, Wietnamie, Chinach, Indiach, USA i Norwegii. Relacjonował także przebieg wyborów prezydenckich McCain vs Obama w Stanach Zjednoczonych i Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Nurkował z żarłaczami białymi (w klatce) i żarłaczami tępogłowymi (bez klatki), jak również kilkoma innymi gatunkami rekinów. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie, Zambezi. Z plecakiem przejechał 46 krajów – specjalizuje się w ultratanich wyjazdach z dużą dawką adrenaliny. W podróży spędza często połowę roku. I już myśli o nowej książce...

Czytaj także

"Chiny w pięciu smakach"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 18:15
Na podsumowanie zakończonych właśnie Igrzysk - najlepsze fragmenty trójkowego cyklu przedstawiającego Chiny i Chińczyków na co dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorączka złota przeraża i ekscytuje

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2011 06:00
Jeśli wydaje się wam, że stare mapy, zakopane skrzynie i wraki galeonów zatopione wraz z przewożonymi na nich szmaragdami są jedynie wątkiem filmów przygodowych, to się mylicie. Tomek Michniewicz pokazuje świat prawdziwych poszukiwaczy skarbów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwacze skarbów wciąż istnieją!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 06:00
Poszukiwacze skarbów, niczym Indiana Jones cały czas szukają złota, kosztowności, zaginionych wraków okrętów i diamentów. Czasem opisują swoje przygody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki" na jesień!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 18:00
Po wakacyjnej przerwie nadszedł czas na kolejne spotkanie z książkami. Tym razem – w dużej mierze – stawiamy na młodych, zdolnych i… kochających podróże!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia wielkiej włóczęgi

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 11:00
- Nie jeździmy po to, żeby coś obejrzeć, jeździmy, żeby coś przeżyć, nabrać jakiegoś doświadczenia, zrozumieć więcej i dzielić się tą wiedzą po powrocie do kraju - podkreślają podróżnicy, tłumacząc na czym polega wyższość backpackingu i włóczęgi nad innymi formami poznawania świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamejszyn do klimatyzejszyn, czyli Polak za granicą

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 14:21
Ludzka wyobraźnia nie zna granic i - podobnie jak dobry słuch - przydaje się szczególnie, gdy przebywamy w kraju, którego języka nie znamy. Wystarczy wyłapać powtarzające się końcówki w mowie tubylców i ... dobra nasza!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeczeńskie krowy noszą jej imię

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:27
- Pracując w Czerwonym Krzyżu akceptuje się ryzyko znalezienia się w złym miejscu i czasie. Nigdy nie czułam się celem ataku, ale adrenalina i sytuacje niebezpieczne są stale obecne - opowiada Marta Pawlak w Trójce.
rozwiń zwiń