Jacek Kleyff: fascynuje mnie niepewność, co jest po życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 18:00
- Szerzy się straszne "pewniactwo". Wszyscy coś wiedzą. Człowiek homocentryczny nie przyjmuje do wiadomości, że nie wszystko możemy wiedzieć - podkreśla gość Michała Olszańskiego.
Audio
  • Jacek Kleyff: fascynuje mnie niepewność, co jest po życiu (Godzina prawdy/Trójka)
Kraków, 22.10.05. Jacek Kleyff śpiewa w czasie koncertu Mistrzostwa Świata w Lotach Bellonowych, który odbył się 21października 2005,  w ramach 41 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Kraków, 22.10.05. Jacek Kleyff śpiewa w czasie koncertu "Mistrzostwa Świata w Lotach Bellonowych", który odbył się 21października 2005, w ramach 41 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Mówiąc o sprawach duchowych Jacek Kleyff deklaruje, że nie ma umiejętności bycia w żadnej instytucji dla metafizyki. Ważny jest dla niego wskazanie z tzw. zakładu Pascala, aby być przyzwoitym człowiekiem, nie krzywdzić innych, kochać najbliższych.

Jacek Kleyff w serwisie specjalnym Radia Wolności

Opowiadając o swoim życiu określa je mianem rozwijającej się taśmy. Najpierw najważniejsza była gitara, potem istotniejsze stało się wykrzyczenie rozpaczy, gdy jego koledzy trafili do więzień w 1968 roku. Co było potem?  - Poczułem się wpychany w rolę legendarnego barda "Solidarności" przed czym uciekłem na wieś. Pisałem wzniosłe teksty, a moje życie było na równi pochyłej. Potem zbierałem się, 15 lat nie piłem nawet piwa - opowiada muzyk, który zaprezentował w audycji dwa premierowe utwory.

Dopiero po latach Jacek Kleyff wrócił do starych znajomości, które zostały zamrożone jego wyjazdem podczas karnawału "Solidarności". - Nie umiem być politykiem. Teraz się odkrywamy na nowo z dawnymi znajomymi, spotykamy się, rozmawiamy. Dla nich mój wyjazd na wieś, żeby siebie wyleczyć, był ucieczką. Dla mnie to była ozdrowieńcza wycieczka - mówi gość "Godziny  prawdy".

>>Posłuchaj piosenek najważniejszych bardów czasów PRL-u na kanale "Piosenki Niezależnych"<<

Jacek Kleyff wspólnie z Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (zastąpionym później przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny teatrzyk Salon Niezależnych, z którym występował przez kilka lat, zdobywając liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach. W latach osiemdziesiątych zamieszkał na wsi pod Lublinem, gdzie powstały zalążki Orkiestry na Zdrowie, ukształtowanej ostatecznie w 1987 roku w Warszawie. To jej poświęcił 27 lat swojego życia. Jest twórcą niezliczonej liczby piosenek. Najbardziej znane utwory w jego wykonaniu to: "Telewizja" (1972) i "Huśtawki"(1973). W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek w samo południe. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Jacek Kleyff MUZYKA

Czytaj także

Piosenki największych bardów na stronie PR

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 16:15
Polskie Radio uruchomiło na platformie internetowej moje.polskieradio.pl kolejny kanał tematyczny - "Piosenki Niezależnych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kleyff o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 20:28
W "Lekturach Jedynki" wybrane fragmenty książki "Rozmowa" Jacka Kleyffa. Czytają Jacek Kleyff i Zbigniew Krajewski, który wcielił się w rolę Kazimierza Malinowskiego, przeprowadzającego tytułową rozmowę z poetą i kompozytorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacka Kleyffa muzyka do ruchu i słuchu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 18:00
Z wykształcenia architekt, z zamiłowania muzyk. Do tego poeta, aktor i malarz. W "Folk Offie" Jacek Kleyff opowiada o narodzinach i początkach tej muzyki w Polsce oraz o swojej książce "Rozmowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kleyff

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:16
Urodził się 1 sierpnia 1947 w Warszawie. Jest bardem, poetą, kompozytorem, aktorem i malarzem.
rozwiń zwiń