X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mężczyzna, który poznał tajemnice kobiet - szpiegów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 15:45
Marek Łuszczyna zbadał życiorysy 10 kobiet – agentek, które pracowały dla polskiego – ale też brytyjskiego lub hitlerowskiego – wywiadu. – W Polsce oficjalnie kobiety w wojsku nie służyły, a przecież one były i cierpiały z tego powodu. Między innymi dlatego napisałem tę książkę – mówił w Trójce autor powieści "Igły".
Audio
  • Michał Nogaś i Marek Łuszczyna opowiadają o książce "Igły" (Do południa/ Trójka)
  • Jan Niebudek o najsłynniejszych kobietach szpiegach (Do południa/ Trójka)
Fragment okładki książki Igły
Fragment okładki książki "Igły" Foto: mat. prom. PWN

Opisane bohaterki to rodowite Polki i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną. Arystokratki, żony dyplomatów, córki przedsiębiorców, troskliwe panie domu i przedwojenne feministki, dojrzałe opiekuńcze matki i nastolatki, którym ledwo starczało siły, by przeładować pistolet.

W czasie II wojny światowej miały zdobywać i dostarczać w odpowiednie ręce informacje, od których zależał los setek tysięcy ludzi. Zostały szpiegami z pobudek patriotycznych i wewnętrznej potrzeby, a czasem przez przypadek, wrodzoną naiwność lub ślepą miłość.

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Autor, w poszukiwaniu materiałów do książki, odwiedził m.in. archiwa w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech. Jak mówił w Trójce, chciał w ten sposób oddać hołd bohaterkom. - W polskim wojsku oficjalnie nie było żołnierek, Polacy nie przewidywali, że kobiety będą walczyły. Tymczasem one stanowiły prawie połowę Armii Krajowej. I strasznie cierpiały. O tym także jest ta książka, bo chciałem, żeby historie szpiegów były tylko kostiumem dla niezwykle ciekawych historii kobiet – opowiadał Marek Łuszczyna.

Więcej rozmów o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Niestety nie udało mu się spotkać żadnej z opisywanych bohaterek. – Ostatnia zmarła Elżbieta Zawadzka i to na rok przed tym, jak zacząłem prace nad książką. Dożyła blisko 100 lat chociaż myślała, że umrze już w wieku lat 18, trafiona niemiecką kulą – mówił gość Trójki.

Podejmując się misji decydujących o losach świata, bohaterki "Igieł” ginęły lub – w najlepszym razie – skazywano je na zapomnienie. Te, które ocalały, czekała po wojnie cela w więzieniu UB lub ciężki los na emigracji. Niektóre z opisanych kobiet los potraktował bardzo niesprawiedliwie, inne zostały mocno skrzywdzone.

Więcej o bohaterkach książki "Igły” usłyszą Państwo w dołączonym dźwięku. Zapraszamy także do wysłuchania materiału Jana Niebudka, na temat najpopularniejszych kobiet – szpiegów, które przeszły do kanonu kultury popularnej.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Program przygotował i prowadził Michał Nogaś

(ei)

Czytaj także

Odnaleziono materiały szefa wywiadu Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 17:55
Dokumenty przez 70 lat były w skrytce i tylko dzięki przypadkowi zostały odnalezione.
rozwiń zwiń