X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Białoruś - kraj, którego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 11:55
- W Polsce przyzwyczailiśmy się do postrzegania Białorusi w sposób postkolonialny. Białorusini nie cierpią, kiedy w odniesieniu do ich kraju używa się określenia Kresy - mówi Hanna Kondratiuk, autorka książki "Białoruś. Miłość i marazm".
Audio
  • Białoruś - kraj, którego nie znamy (Do południa/Trójka)
Fragment okładki książki Białoruś. Miłość i marazm
Fragment okładki książki "Białoruś. Miłość i marazm"Foto: mat. promocyjne

"Co kryje się za białoruską fasadą, z której, wraz z upływem czasu, odpadają kolejne warstwy farby? Pójdźmy za przewodniczką, której reportaże zaprowadzą nas w konkretne miejsca i do ludzi spotkanych na drogach współczesnej Białorusi. Do dziś Białoruś jest mało znana polskiemu czytelnikowi i przez to trudna do zrozumienia. Wrażliwość autorki i jej odwaga pomagają odczytać zaszyfrowane komunikaty i drogowskazy" - czytamy w materiałach prasowych poświęconych najnowszej książce Hanny Kondratiuk.

/ Na zbiór reportaży złożyło się 21 tekstów będących zapisem licznych podróży, jakie autorka odbyła przez lata do miejsc ważnych z punktu widzenia tamtejszej kultury. - Zainspirowały mnie one do opisania białoruskiej prowincji. W naszych gazetach Białoruś przedstawiana była jako kraj idealny w duchu patriotycznym. Brakowało mi zahaczenia o rzeczywistość, o codzienne problemy - mówi autorka.

Czasy, o których pisze, to przełom XX i XXI wieku, czyli okres poważnego kryzysu ekonomicznego na Białorusi. - Wtedy cała energia Białorusinów szła na przetrwanie. Wyjeżdżając z Mińska, bardzo często w tzw. elektryczkach można było spotkać ubranych w robocze stroje ludzi, którzy jechali uprawiać ziemię na daczach, żeby potem te wszystkie swoje pomidory czy ogórki zawekować i przeżyć zimę w mieście - przypomina ceniona dziennikarka i pisarka, która w opowiada Trójce również o tym, dlaczego na Białorusi tak wiele domów pomalowanych jest niebieską farbą.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Jan Niebudek.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(mk)

Zobacz więcej na temat: Białoruś literatura

Czytaj także

”Zemsta” i ”Śluby panieńskie” Fredry po białorusku: poruszyły Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 22:10
Prezentacja tłumaczeń na język białoruski ”Zemsty” i ”Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry odbyła się w mińskim Teatrze Narodowym imienia Janki Kupały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura ukraińska, litewska i białoruska: twórczość, do której trzeba wzrosnąć

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 04:00
Im silniejsza opresja, tym pisarz czuje się bardziej potrzebny. Czy aby tak ma się sytuacja z literaturą u naszych sąsiadów? W studiu im. Agnieszki Osieckiej rozmawialiśmy o książkach, które powstają w ostatnich latach na Ukrainie, Litwie i Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Poczobut nagrodzony za odwagę. "Nie przemilcza tego, o czym powinien krzyczeć cały świat"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 21:45
Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut został jednym z laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie praw człowieka, przyznawanej przez opozycyjny portal Karta'97. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek.
rozwiń zwiń