X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spełnienie wizji science-fiction. Nadchodzi sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:55
Wizje z książek i filmów science-fiction stają się rzeczywistością już teraz. Choć możemy tego nie zauważyć, bo te zmiany nie są gwałtowne. Coraz częściej używamy inteligentnych systemów komputerowych, które przejmują za nas wykonywanie pewnych czynności.
Audio
  • Spełnienie wizji science-fiction. Nadchodzi sztuczna inteligencja (Do południa/Trójka)
Spełnienie wizji science-fiction. Nadchodzi sztuczna inteligencja
Foto: Glow Images/ East News

- 30-40 lat temu w nauce panowała euforia, że już zaraz będziemy mieć silną sztuczną inteligencję. Powstaną myślące maszyny, które będą nam pomagać w wielu aspektach życia - mówi dr inż. Piotr Bilski, naukowiec z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, twórca algorytmów sztucznej inteligencji. Okazało się, że tak szybko się to nie odbędzie. Jego zdaniem dopiero teraz dochodzimy do rozwiązań, które być może zaowocują autonomicznymi, uczącymi się maszynami.

- Wiele automatycznych systemów komputerowych już działa, pomagają nam, ale też pozwalają nas kontrolować - opowiada gość audycji "Do południa". Piotr Bilski mówi, że silna sztuczna inteligencja to maszyna, która potrafiłaby robić mniej więcej to, co człowiek. Umiałaby się komunikować ze światem zewnętrznym, pozyskiwałaby na tej podstawie wiedzę i potrafiłaby ją wykorzystać do samodoskonalenia się.

Zdaniem gościa Pawła Drozda ludzie myślą o inteligencji na swoją modłę. Wszystkie próby stworzenia inteligentnych maszyn opierały się na tym, co obserwujemy na swoim przykładzie. Chodzi o wnioskowanie, czyli zastosowanie logiki. Jeżeli spełnione są pewne przesłanki, to podejmuje się wnioski. W ten sposób działały pierwsze systemy, tzw. ekspertowe. Ostatnie próby tworzenia sztucznej inteligencji opierają się już na obserwacji ludzkiego mózgu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Paweł Drozd.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(mp)

Czytaj także

Naukowcy pracują nad maszyną do odczytywania ludzkich myśli

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 15:18
Holenderscy naukowcy, którzy pracują nad stworzeniem maszyny, twierdzą, że mają "obiecujące rezultaty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer - wynalazek, który zrewolucjonizował świat

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:27
Ciężko wyobrazić sobie życie bez komputerów. Bez nich nastąpiłby paraliż gospodarki i rządów. Bez komputerów nie obyłyby się także gospodarstwa domowe, to dzięki nim planują wszelkiego rodzaju transakcje finansowe i inwestycje. A jak to się zaczęło? O tym mówiliśmy w pierwszym odcinku nowego cyklu w Trójce "Na początku był wodór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego prognozy IT rzadko się sprawdzają?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 21:00
Mylą się nawet najlepsi. Twórca Microsoftu Bill Gates przewidywał,że nikt nie będzie potrzebować więcej niż 640 KB pamięci w swoim komputerze osobistym. W "Cyber Trójce" zajęliśmy się nietrafionymi prognozami technologicznej przyszłości.
rozwiń zwiń