Jamajczycy nie potrafią pływać, a na plażę chodzą z czepkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:14
O tym, co może nas zaskoczyć na Jamajce opowiada w audycji "Do południa" Anna Gordon, która mieszkała na tej karaibskiej wyspie przez kilka lat.
Audio
  • Jamajczycy nie potrafią pływać, a na plażę chodzą z czepkiem (Do południa/Trójka)
Jamajczycy nie potrafią pływać, a na plażę chodzą z czepkiem
Foto: marleymahn/sxc.hu/cc

Jedną z pierwszych rzeczy, które zdziwiły gościa "Do południa" jest fakt, iż większość Jamajczyków nie potrafi... pływać. Okazuje się, że jedynie te osoby, które chodziły do lepszych szkół, w których w programie są zajęcia na basenie, wchodzą do wody głębiej niż do kolan. Pozostali leżą na plaży. Ale nie opalają się na niej, a odpoczywają w cieniu drzew. Typowy strój plażowicza to bielizna i podkoszulek. Widok Jamajki w bikini jest niezwykle rzadki. Za to bardzo popularne jest korzystanie z czepka kąpielowego. Jej zdaniem, to dlatego, że ludzie dużo pieniędzy inwestują w wymyślne fryzury i potem nie chcą zniszczyć osiągniętego efektu.

Jak wygląda typowe jamajskie śniadanie? To wątróbka na ostro z zielonym bananem. Do tego ziemniaki lub kluski smażone albo gotowane. Posiłki są kaloryczne. Nie jest to jednak problem dla Jamajek. Powszechnie uważa się bowiem, że kobieta, która ma więcej kilogramów jest ładniejsza od szczupłej. Jamajka jest ojczyzną muzyki reggae, ale nie jest to wcale najpopularniejszy i najbardziej lubiany przez Jamajczyków styl w muzyce. - Od muzyki nie da się tam uciec. Puszczają ją z głośników uliczni sprzedawcy, również w autobusach leci na cały regulator. Ale raczej nie jest to reggae a dancehall - opowiada Gordon.
Gość audycji "Do południa" zwraca też uwagę na to, że Jamajka, a szczególnie jej stolica - Kingston, to nie tylko turystyczny raj, ale także miejsce bardzo niebezpieczne. - Ja nie wychodziłam sama po zmroku. Jeśli musiałam gdzieś pójść wieczorem - mąż najczęściej podrzucał mnie samochodem. Musiałam się meldować, mówić, gdzie jadę i kiedy wrócę. Jak się spóźniałam, mąż dostawał białej gorączki - przyznaje. Anna Gordon mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii ze swoim mężem Jamajczykiem. Prowadzi bloga na temat Jamajki - można go znaleźć pod adresem annajamaica.wordpress.com

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.
(kk/mp)

Czytaj także

Jak zwiedzić Indie, Chiny lub Tajlandię za 1500 zł

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 20:21
Polacy coraz częściej łatają do Chin, Tajlandii i Indii, czyli tam, gdzie wraz z końcem pory deszczowej rozpoczyna się sezon turystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karaiby: raj na ziemi nie tylko dla celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 17:50
Wyspy Karaibskie to jeden z najciekawszych kierunków turystycznych na świecie. Świecące pełnym blaskiem słońce, krystalicznie czysta woda to nie wszystkie atuty tego regionu. Jego urokowi nie oparli się oczywiście celebryci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W drodze przez świat - "kobietom łatwiej podróżować"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 13:04
Katarzyna Tołwińska od 4 lat samotnie podróżuje po świecie. Obecnie wróciła do Polski i jak sama mówi ma "przerwę międzykontynentalną”.
rozwiń zwiń