X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Autorka "Mary Poppins" nie chciała, żeby pisano jej biografię

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:30
To opowieść o życiu niezwykłym. - O kobiecie, która wymyśliła nianię-czarodziejkę, kobietę wyidealizowaną, i jak czytamy we wstępie, postać dającą odpowiedź na odwieczny dylemat kobiet: jak ułożyć sobie życie, żeby zachować równowagę między realizacją własnych aspiracji, a zaspokojeniem potrzeb rodziny - mówi o książce "To ona napisała Mary Poppins. Życie P.L. Travers" Michał Nogaś.
Audio
  • Autorka "Mary Poppins" nie chciała, żeby pisano jej biografię (Do południa/Trójka)
Kadr z filmu Ratując Pana Banksa. To opowieść o powstawaniu Mary Poppins i burzliwych relacjach Walta Disneya (Tom Hanks) z autorką książki P.L. Travers (Emma Thompson).
Kadr z filmu "Ratując Pana Banksa". To opowieść o powstawaniu "Mary Poppins" i burzliwych relacjach Walta Disneya (Tom Hanks) z autorką książki P.L. Travers (Emma Thompson).Foto: mat.promocyjne

''Michał Nogaś dodaje, że sięgając po tę książkę myślał o tym, kto częściej czytał o przygodach Mary Poppins. - Rodzice czy dzieci, dziewczynki czy chłopcy? Może to jest opowieść o nas, o dorosłych, bardziej niż o dzieciach? Pamela Travers miała niezwykłe życie, ale nie do końca była z niego zadowolona, nie chciała o nim mówić i pisać. Unikała wielu tematów i dopiero Lawson udało się tę sytuację zmienić. Jednak stało się to po śmierci aktorki - mówi.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Według Doroty Koman, redaktorki książki, znawczyni literatury dziecięcej "To ona napisała Mary Poppins. Życie P.L. Travers" jest wielkim portretem kobiety i wielkim portretem XX wieku. - Z  trzeciej strony czytamy książkę psychologiczną, o wpływie dzieciństwa na dorosłe lata, o tym, jak kształtują nas te pierwsze lata. To książka wielowątkowa, mądra. Ogromnie zaskakuje bogactwem tego, co się wtedy działo - twierdzi.

Autorka dzieła Valerie Lawson mówi Janowi Niebudkowi, że na pomysł napisana biografii Travers wpadła dawno temu, gdy była redaktorką w dużej gazecie w Sydney. - Ciekawiła mnie, bo otaczała ją aura tajemnicy, a jednocześnie jej historia była niezwykła. Jak to się stało, że dziewczynie z australijskiej prowincji udało się wyjechać do Anglii, a potem do USA, że zmieniła imię, a nawet sposób mówienia. Chciałam się dowiedzieć, jak to możliwe. W Australii nikt nic nie wiedział o jej życiu. Sama nigdy nie chciała, żeby pisano jej biografię. Po jej śmierci uznałam, że opowiem jej historię. Zaczęłam się tym zajmować 15 lat temu, a praca nad książką zajęła 3 lata - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przygotowanej przez Michała Nogasia.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

 

Oto lista słuchaczy, którzy wygrali w audycji książkę "To ona napisała Mary Poppins. Życie P.L. Travers":

- Małgorzata z Lipki

- Agnieszka ze Świdnika

- Kamila z Warszawy

- Dorota z Warszawy

- Jolanta z Gdańska

- Piotr z Wałbrzycha

- Joanna z Tychów

- Maria z Siedlec

- Anna z Dywit

- Tomasz z Olsztyna

- Małgorzata z Gniezna

- Emilia z Warszawy

- Bogdan z Radzionkowa

- Jakub z Krakowa

- Edyta z Nasielska

- Justyna z Lublina

- Malgorzata z Pabianic

- Aga z Sosnowca

- Anna Janczewska z Warszawy

- Dominika zJastrzębia-Zdroju

Czytaj także

Brutalne rozliczenie z powojenną historią Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 08:41
Rozliczenie ze stalinowską Polską okazuje się w książce "Brudne serca" Anny K. Kłys rozprawą z całą komunistyczną przeszłością kraju. Również z uproszczoną i zafałszowaną pamięcią o PRL. Pojedyncze ludzkie losy składają się tu na opowieść o wszystkich ludziach wmanipulowanych w system władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uśpiony głos" - powieść, która ruszyła sumienie Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:55
To poruszająca, napisana pięknym i prostym językiem książka. O powieści "Uśpiony głos" mówiły w Trójce tłumaczki książki: Katarzyna Okrasko i Aleksandra Wiktorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa w New Delhi. Polskie książki zdobywają Indie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 18:30
W stolicy Indii New Delhi zaczęły się Międzynarodowe Targi Książki. Polska jest na nich gościem honorowym. Jest tam także redaktor Michał Nogaś, którego po polskiej wystawie oprowadziła wiceszefowa Instytutu Książki Elżbieta Kalinowska.
rozwiń zwiń