Pokolenie Kolosów. Podróżnicy rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:00
- Kolosy to nie tylko te wyprawy w miejsca, gdzie jeszcze nikogo nie było, ale przede wszystkim podróże, które ludzie podejmują z pasji - mówił w audycji "Do południa" Piotr Tomza, podróżnik i współorganizator gdyńskich Kolosów.
Audio
  • Piotr Tomza o 15. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zwanych powszechnie Kolosami (Do południa/Trójka)
Pokolenie Kolosów. Podróżnicy rosną w siłę
Foto: Adrian Larisz

Są wśród nich nazwiska, które na zawsze wpisały się do historii. Są tu też nazwiska ludzi szerzej nieznanych, młodych, którzy odkryli, że nie potrafią usiedzieć w miejscu i często ruszają w świat bez pieniędzy, bez pomocy, ale za to z radością i pewnością, że gdzieś tam jest coś, wartego zobaczenia. Wartego doświadczenia. Mowa o uczestnikach Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zwanych powszechnie Kolosami, które w ten weekend (8-9 marca) w Gdyni odbędą się już po raz piętnasty.

- Tam się pokazują podróżnicy, którzy są atrakcyjni dla publiczności nie dlatego, że byli już w telewizji i mają znane nazwisko, tylko dlatego, że gdzieś byli i potrafią o tym ciekawie opowiedzieć - wyjaśniał Piotr Tomza. Impreza regularnie gromadzi kilkutysięczną widownię.

publiczność
Publiczność Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zwanych powszechnie Kolosami; fot. Adrian Larisz

W tym roku towarzyszy jej okolicznościowa publikacja "Pokolenie Kolosów", w której znalazło się 15 opowieści o wybitnych polskich podróżnikach. Niektórzy z nich swoją pasję przypłacili życiem. - Wspominamy w tej książce m.in. Artura Kozłowskiego, nurka jaskiniowego, który zginął w 2011 roku w jednej z irlandzkich jaskiń. To był człowiek, który szukał maksymalnej formy wyrazu - opowiadał autor. W książce są też historie m.in. grotołaza Andrzeja Ciszewskiego, rowerzysty Marka Klonowskiego, żeglarza Henryka Widera czy kajakarza Aleksandera Doby.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Piotrem Tomzą. Audycję "Do południa" poprowadził Paweł Drozd.
bch/mp

Zobacz więcej na temat: Paweł Drozd podróże Trójka

Czytaj także

Mauritius: raj dla spragnionych wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 16:40
Mark Twain nazwał go rajem na ziemi. Dziś Mauritius to jedno z centrów światowej turystyki. - Na turystach zarabiają tam prawdziwe kokosy i nie ma się co dziwić, że robią wszystko, aby ściągać ich jak najwięcej - mówi pilot wycieczek Agnieszka Biesiadecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyka biedy, czyli moralne rozterki podróżnika

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 12:00
Każdy moment jest dobry, żeby wyruszyć w drogę - twierdzą globtroterzy. Ale myli się ten, kto myśli, że dziś podróżowanie polega na przemieszczeniu się z punktu A do punktu B. To nieco bardziej skomplikowane i podporządkowane zmieniającym się trendom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa biblia polskiego reportażu według Szczygła: nieoczywiste teksty oczywistych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 11:58
- Jeden autor pojawił się ze swoją książką, na wieść, że powstaje antologia. Powiedział, że jeśli jego w niej nie będzie, to dostanie zawału. Akurat jego książka jest wybitna, więc ją uwzględniliśmy - o dwutomowej "Antologii polskiego reportażu XX wieku" opowiadał w Trójce jej redaktor - Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń