To wielka frajda wyhodować pomidora na parapecie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 17:00
Można powiedzieć, że miejskie ogrodnictwo to działanie na styku kultury, sztuki, ekologii i szeroko rozumianej partycypacji społecznej. Jak to robić? W Trójce podpowiadają znawcy tematu.
Audio
  • Iga Kołodziej i Sebastian Żołnowski opowiadają o miejskim ogrodnictwie (Do południa/Trójka)
To wielka frajda wyhodować pomidora na parapecie
Foto: BeverlyLR/sxc.hu/CC

Warszawska Królikarnia zaprosiła mieszkańców stolicy do bezpłatnej dzierżawy trawników i kawałków ziemi przyległych do publicznych galerii i muzeów. Jest to propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko miasta, a również sztuki. "Nieużytki sztuki w warszawskiej Królikarni" to pomysł Elżbiety Jabłońskiej, ale niejedyna "zielona" interwencja w miasto.
- Ogrodnictwo w mieście zaczyna łączyć się z różnymi dziedzinami - mówi Iga Kołodziej, architekt krajobrazu, autorka m.in. Ogrodu Zmysłów w CSW. - Architekci i artyści interesują się ogrodnictwem. Powstają różne interdyscyplinarne zespoły, które zajmują się uprawą roślin w mieście - dodaje.
Sebastian Żołnowski, prezes i współzałożyciel Fundacji Mieszadło, zachęca do sięgania po warzywa, które sami sobie wyhodujemy, choćby na własnym parapecie czy balkonie. - To wielka frajda wyhodować pomidora na parapecie - przekonuje.
Okazuje się, że nawet w niewielkiej doniczce mogą wyrosnąć pomidory, sałata i liczne zioła. Truskawki i poziomki też pięknie owocują na miejskich balkonach. Iga Kołodziej przyznaje, że własna niewielka uprawa nie zaspokoi wszystkich potrzeb rodziny, ale daje dużo satysfakcji.

Goście Trójki dbają nie tylko o własne balkony i parapety. Organizują warsztaty ogrodnicze, w zeszłym roku stworzyli tzw. "Mural z korzeniami", Iga Kołodziej wraz ze znajomymi obsadziła kwiatami zaniedbane donice na PKP Ursus, Fundacja Mieszadło w tym roku w Warszawie, pod mostem Poniatowskiego buduje szklarnię sferyczną, która ma zachęcać odwiedzających po podjęcia wyzwania jakim jest miejskie ogrodnictwo.

Do słuchania audycji "Do południa" zapraszamy od godz. 9.05 do 12.00.
(pj/mk)

Czytaj także

"Cena ekologii" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 10:00
Poniedziałek, 20 sierpnia, godz. 18.15, Program 3. Od 2004 roku ilość gospodarstw ekologicznych w Polsce wzrosła sześciokrotnie. Czy Polacy coraz chętniej kupują żywność ekologiczną? Kogo stać na bycie "eko"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocean umiera. Nie kupuj zagrożonych wyginięciem gatunków ryb

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 18:00
Lubisz ryby? Bądź ich świadomym konsumentem. Restauratorka Agnieszka Kręglicka - ambasadorka akcji Greenpeace "Dobra Ryba” - opowiadała, jak możemy pomóc w ochronie oceanicznej fauny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

By zdrowie nie przeszło nam koło nosa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 14:41
Nos to pierwszy odcinek układu oddechowego. Pełni w naszym życiu bardzo ważną funkcję. Niestety najczęściej przypominamy sobie o nim, gdy mamy katar. A warto o nos dbać na co dzień. Jak?
rozwiń zwiń