Polska mistrzyni wspinaczki: ten sport powinien być pozytywny!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 17:00
Człowiek wisi, patrzy do góry, a tam nie ma nieba, jest skała. To jest fajne? - Super! - mówi w audycji "Do południa" Aleksandra Taistra, numer dwa w światowym rankingu wspinaczki sportowej kobiet. - Wspinaczka jest niesamowita, tak bardzo, że po powrocie do domu ciągle myślimy o tym, żeby wrócić na skałkę - dodaje.
Audio
  • Polska mistrzyni wspinaczki: ten sport powinien być pozytywny! (Do południa/Trójka)
Aleksandra Taistra
Aleksandra TaistraFoto: archiwum prywatne

Aleksandra Taistra opowiada, że wspinanie powinno być pozytywne. - Nie ma w nim miejsca na frustrację i nerwy. Często się to zdarza w przypadku młodych zawodników. Odpadanie od skały może być niebezpieczne, gdy mamy kiepskiego asekuranta. Uczulam na to, żeby wspinać się z ludźmi odpowiedzialnymi i doświadczonymi - mówi gość audycji Pawła Drozda .

Po jakim rodzaju skały lepiej się wspinać? - To wszystko zależy, m.in. od warunków atmosferycznych. Jeżeli jest ciepło, ręka się poci mimo użycia magnezji, to złapanie chwytu jest dużo trudniejsze niż gdy jest zimno. Jeśli spadnie deszcz sprawa także się skomplikuje, bo skała zaczyna być mokra albo wilgotna - opowiada.

Jednak, jej zdaniem, najwięcej zależy od psychiki. - Dużo zależy od głowy, od tego czy pragniemy pokonać daną drogę czy nie. Można sobie wyobrazić maratończyka, który biegnie już bardzo długo, w pewnym momencie głowa odmawia posłuszeństwa, więc musi się w jakiś sposób zmobilizować i zmusić do tego, żeby wykonać kolejny ruch i biec dalej. Tak samo jest w przypadku wspinania. W momencie, kiedy wspinamy się już 60 minutę organizm jest zmęczony, psychika wyczerpana. W jakiś sposób musimy się zmusić, żeby pójść dalej, żeby walczyć. Potrzebujemy wsparcia asekuranta, który krzyczy z dołu, wspomaga, mobilizuje - tłumaczy w audycji "Do południa".
I dodaje ze śmiechem, że nie znoszą jej partnerzy sportowi, bo ma dobra wytrzymałość i lubi się wspinać po długich drogach.

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd.

Do słuchania audycji "Do południa" zapraszamy od poniedziału do czwartku od godz. 9 do 12.

(mp, gs)

Zobacz więcej na temat: hobby Paweł Drozd Trójka

Czytaj także

W tym sporcie kto śpi, ten przegrywa. Polski ultrakolarz przejedzie USA

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 13:20
W marcu Remigiusz Siudziński skończył 40 lat i postanowił sam sobie zrobić prezent. W 12 dni chce przejechać na rowerze 4,8 tys. km, śpiąc maksymalnie po 3 godziny dziennie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cudowny kraj, cudowni ludzie". Opowieść o przedwojennej Syrii

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 13:32
W Syrii trwa dramat milionów ludzi. Informacje o walkach, ofiarach, uchodźcach wypełniają serwisy informacyjne od 3 lat. O minionej, ale wcale nie tak odległej Syrii rozmawiamy w audycji "Do południa" z fotografem Łukaszem Zielonką. Artysta odwiedził kraj prawie rok przed początkiem wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Sontag: podróżowanie "po bandzie" smakuje najlepiej. Emocje są kluczowe

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:30
- Moja ciekawość świata jest tak mocna, że po prostu mnie wypycha. Właśnie dlatego muszę ruszać w podróż i realizować swoje pasje - mówi gość "Dobronocki" Maja Sontag podróżniczka, autorka książki "Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy".
rozwiń zwiń