X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pobojowisko": powieść o miłości i nienawiści, czyli chłodny romantyzm

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 15:58
Poprzednia powieść Michaela Crummeya wydana po polsku, czyli "Dostatek" trafiła na listę najlepszych tytułów 2013 roku zdaniem słuchaczy audycji "Z najwyższej półki". "Pobojowisko" to wcześniejsza powieść autora, także godna polecenia. Tym razem śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości miłością, potem rozdzielonych nienawiścią.
Audio
  • "Pobojowisko": powieść o miłości i nienawiści, czyli chłodny romantyzm (Do południa/Trójka)
Fragment okładki książki Pobojowisko
Fragment okładki książki "Pobojowisko"Foto: mat.promocyjne

''Nowa Fundlandia, rok 1940. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z objazdowym kinem po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta.

Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów - uprzedzoną wobec katolickiego zalotnika - ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, a Sadie opuszcza rodzinną osadę, żeby odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John's. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Snując historię wyklętej miłości, Crummey zaplata misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami, a czyniąc wydarzenia II wojny światowej jedną z osi fabuły, niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło. Czy można odnaleźć związki między złą myślą a wybuchem bomby w Nagasaki? Okazuje się, że tak.

Michael Crummey to 49-letni poeta i pisarz pochodzący z Nowej Fundlandii. Ta wyspa leży na Oceanie Atlantyckim. Jest częścią najmłodszej kanadyjskiej prowincji. Jest także stale obecna w twórczości autora. Jak ją przedstawia pisarz? Zapytaliśmy o to Michała Alenowicza, tłumacza Crummeya. Człowieka, który by powieści Kanadyjczyka ukazywały się po polsku, założył wydawnictwo.

- Wspólnym mianownikiem we wszystkich jego książkach jest obraz ziemi niezwykle surowej i niezwykle niegościnnej. Ziemi nierozerwalnie złączonej z morzem. W Nowej Fundlandii niewiele osad ludzkich pojawiło się w głębi lądu, ponieważ ludzie przez setki lat parali się tam połowem dorszy. Była to podstawa ich bytu. W "Pobojowisku" Crummey pozostaje przy pełnym realizmie, przedstawia wyspę jako krainę srogą i nieprzyjazną. To kraina, gdzie żyją ludzie prawdziwi, z krwi i kości. Uparci, nieugięci, którzy również nie boją się marzyć o lepszym jutrze. To widać w twórczości Crummeya. To taki chłodny romantyzm - opowiada gość Michała Nogasia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przygotowanej przez Michała Nogasia.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(mat.prasowe/Trójka/mp,ei)

Czytaj także

Johnny Cash o sobie. "Ta autobiografia może zaskoczyć fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 13:33
Jak podkreśla dziennikarz muzyczny Jan Chojnacki, Johnny Cash był jednym z nielicznych artystów, którzy potrafili połączyć bunt z kulturą muzyczną, czego - jego zdaniem - nie umieli osiągnąć punkowcy. - W muzyce zbuntowanych końca lat 70. i początku lat 80. jest sam bunt. Natomiast w muzyce Casha jest i bunt, i kultura muzyczna - uważa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powrót na Broad Peak", czyli obcowanie ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 22:00
Ta książka mówi o wielu ważnych rzeczach. O odwadze, miłości, tęsknocie, braku zgody na to, co nam gotuje los. O pretensjach i żalu i o tym, że ludzie często za wszelką cenę chcą realizować marzenia, czasem wbrew okolicznościom. W "Klubie Trójki" Michał Nogaś rozmawiał z Jackiem Hugo-Baderem, autorem "Powrotu na Broad Peak".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie syryjskich uchodźców: historie pełne śmierci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 09:02
"Kontener" to książka, która choć niewielka, jest niezwykle ważna. Książka, która burzy nasz wewnętrzny spokój. Jest zapisem wyprawy reporterskiego duetu Katarzyny Boni i Wojciecha Tochmana do obozów uchodźców syryjskich w Jordanii.
rozwiń zwiń