Enter Music Festival: Leszek Możdżer gra Steve'a Reicha

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 12:35
- Dziś podczas koncertu "Piano Phase" Leszek Możdżer będzie grał kompozycję Steve'a Reicha na dwóch fortepianach, po raz trzeci w historii - zapowiada Mariusz Owczarek, który na antenie Trójki relacjonuje przebieg Enter Music Festival.
Audio
  • Enter Music Festival. Mariusz Owczarek opowiada o festiwalu i rozmawia z Bartoszem Dworakiem (Do południa/Trójka)
Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Enter Music Festival
Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Enter Music FestivalFoto: Enter Music Festival / mat. prasowe

Enter Music Festival (17-18 czerwca) odbędzie się już po raz czwarty. Nad poznańskim Jeziorem Strzeszyńskim będzie można posłuchać muzyki, która łączy młodość i doświadczenie, tradycję i eksperyment, minimalizm i sceniczny rozmach. Dyrektorem artystycznym imprezy jest Leszek Możdżer.

Na start - mocny polski akcent: kwartet Bartosza Dworaka to autentyczne odkrycie, zespół czerpiący z tego, co w polskim jazzie najlepsze, skrzący się od wirtuozerii, pasji i młodzieńczego zapału. Zaraz po nim, bardziej konceptualny, ale nie mniej żarliwy Shai Maestro Trio. Zespół izraelskiego pianisty zamieszkałego w Nowym Yorku przedstawi w Poznaniu materiał z albumu "The Road to Ithaca". Zwieńczeniem wieczoru będzie hipnotyczne "Piano Phase" Steve'a Reicha - utwór napisany w oryginale na dwóch pianistów zostanie wykonany przez Leszka Możdżera samodzielnie na dwóch fortepianach. Pierwsze, legendarne już przedstawienie tego utworu przez Możdżera miało miejsce na Festiwalu Sacrum Profanum w 2011 roku w obecności wielotysięcznej publiczności oraz samego Steve'a Reicha. Podczas  Enter Music Festival 2014 Leszek Możdżer po raz trzeci podejmie się publicznego wykonania tej niezwykłej kompozycji amerykańskiego pioniera minimalizmu.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mariusz Owczarka z Bartoszem Dworakiem.

(mk)

Czytaj także

Możdżer: z narodowej krzywdy trzeba wyciągnąć wnioski

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 19:50
- Nie wiem, czym jest Polska. Jednak obserwując naszych polityków doszedłem do wniosku, że oni nam Polski nie zrobią, to my musimy ją zrobić - mówi Leszek Możdżer. Jego wydana w październiku płyta "Polska", artystyczny głos w sprawie patriotyzmu, już pokryła się platyną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer w "Offensywie De Luxe". Zobacz galerię zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 22:05
"Offensywa De Luxe" za nami już po raz ósmy! Anna Gacek i Piotr Stelmach zaprezentowali to, co najlepsze w polskiej muzyce. W studiu im. Agnieszki Osieckiej słuchaliśmy m.in. Leszka Możdżera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer: na tej plaży wszystko się zaczęło...

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 14:07
Znakomity pianista uczestniczył w sobotę (3 maja) w otwarciu Kulturalnej Plaży Trójki w Sopocie. W rozmowie z Piotrem Stelmachem Leszek Możdżer wspominał pewną sesję fotograficzną, której efekty na długo stały się wizytówką grupy Miłość.
rozwiń zwiń